Awaria śluzy w Brodach. Poderwano śmigłowce. Dramatyczna akcja
W miejscowości Brody doszło do awarii śluzy w przepompowni. Blisko 100 mieszkańców było gotowych do ewakuacji. - Kilka godzin trwała walka o miejscowość, ale udało się - powiedział PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. W akcji brały udział dwa helikoptery.
Sytuacja na Odrze koło Nowej Soli jest stabilna. Wszystko zaczęło się w niedzielę około godz. 23, kiedy to na przepompowni w Brodach wystąpiła awaria. Woda z Odry zaczęła przedostawać się do zlewni połączonej kanałami z miejscowością. – Mieliśmy niewiele czasu, żeby uratować miejscowość – poinformował Kaniak.
Akcja ratunkowa i stabilizacja sytuacji
Rozpoczęła się intensywna walka o zatrzymanie wycieku. – Bardzo silny nurt utrudniał rzucanie worków z piachem. Musieliśmy zbudować specjalną kratownicę z drewna – mówił rzecznik strażaków. W operacji uczestniczyły dwa wojskowe śmigłowce, które precyzyjnie wrzucały duże worki z piachem. Dzięki siedmiogodzinnej akcji, udało się ocalić miejscowość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pan Mirek jest niewidomy. To nie przeszkodziło mu walczyć z powodzią
Sytuacja była tak poważna, że przygotowano autobusy do ewakuacji mieszkańców, ale na szczęście nie było takiej konieczności.
Poziom wody na Odrze
Na godzinę 5.30 w Nowej Soli zanotowano wzrost poziomu wody o 10 cm, osiągając 645 cm. Stan alarmowy wynosi 450 cm. – Doszło do przelewania się wody na skrzyżowaniu ulicy Południowej z Alej Wolności, ale dorzucono tam worki z piaskiem i sytuacja została opanowana – podał Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jak poinformował mł. bryg. Kaniak, sytuacja na Odrze w rejonie Nowej Soli jest stabilna. – Notujemy zatrzymania wskazania wodomierzy, co wskazuje, że mamy do czynienia z przechodzeniem kulminacyjnej fali powodziowej – dodał Kaniak.
Przygotowania na dalszy rozwój sytuacji
Fala powodziowa pozostanie w Nowej Soli do godz. 13-14. Następnymi miastami na jej drodze będą Krosno Odrzańskie i Słubice. – Jesteśmy gotowi na nadejście fali. Zbudowano około 100 km wałów oraz umocnień. Miejmy nadzieję, że te umocnienia wystarczą – powiedział mł. bryg. Kaniak.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Raport i apel policji
Lubuska policja informuje, że zagrożenie związane z wysokim stanem i silnym nurtem rzeki Bóbr już minęło. Obecnie największe zagrożenie stanowi wielka woda płynąca Odrą. We wszystkich powiatach, przez które przepływa rzeka, działają policjanci wykonujący niezbędne zadania.
W operacji uczestniczy wojskowy śmigłowiec Mi-2, z którego pokładu wojewoda lubuski Marek Cebula oraz wiceszefowie Lubuskiej Policji i Państwowej Straży Pożarnej monitorują stan wód.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że w związku z klęską żywiołową oraz "Podoperacją Powódź 2024”, zarządzoną przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektora Jerzego Czebreszuka, zwiększono liczbę patroli.
– Apelujemy do wszystkich mieszkańców, o zachowanie szczególnej ostrożności i prosimy, aby nie uprawiać turystyki powodziowej i nie zbliżać się do obiektów hydrotechnicznych oraz nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe – zaapelowała policja.
Trwa ładowanie wpisu: facebook