Austria. Weszła w życie ustawa dopuszczająca eutanazję
Wspomagane samobójstwo jest w Austrii legalne od soboty. Osoby powyżej 18. roku życia, które są nieuleczalnie chore lub cierpią na trwałe, wyniszczające schorzenia, mogą zdecydować się na wspomaganą śmierć. Czynna eutanazja pozostaje jednak w tym kraju nadal zakazana.
Austriacki parlament przegłosował ustawę dopuszczającą eutanazję w grudniu. Stało się to po tym, jak Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w tej sprawie, znosząc obowiązujący do tej pory zakaz wspomaganego samobójstwa. Dotychczas według austriackiego prawa każdemu, kto nakłaniał do popełnienia samobójstwa lub w nim pomagał innej osobie, groziło do pięciu lat więzienia.
Wspomaganemu samobójstwu, na mocy przyjętych przepisów, będą mogły poddać się tylko osoby dorosłe, u których potwierdzono nieuleczalną chorobę. Będą też musiały posiadać diagnozę potwierdzającą zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji.
Każdy taki przypadek będzie musiał zostać oceniony przez dwóch lekarzy - w tym eksperta medycyny paliatywnej.
Po okresie przeznaczonym na podjęcie decyzji (12 tygodni, a w przypadku choroby śmiertelnej 2 tygodnie) chory będzie mógł sporządzić testament u notariusza i otrzymać w aptece śmiercionośny preparat.
W nowej ustawie, na życzenie Izby Aptekarskiej, znajduje się zapis dotyczący nieupubliczniania informacji o aptekach wydających śmiertelne preparaty. Dane te będą przekazywane wyłącznie notariuszowi lub adwokatowi pacjenta.
Przeciwnicy nowego prawa argumentują, że przepisy nie wyjaśniają, co stanie się ze śmiertelnym preparatem, jeśli nie zostanie użyty lub będzie zużyty tylko częściowo. Wskazują również, że nie zapewnia się opieki tym osobom, które "z pewnością pod ogromną presją psychiczną" pomagają w samobójstwie.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli widzisz, że ktoś z Twojego otoczenia jest przygnębiony, to zapytaj, jak możesz mu pomóc, udziel praktycznej pomocy, uczul bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie. Kryzysy samobójcze są przemijające, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc, tak jak to było w przypadku z Wejherowa.
Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie innej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację, w której znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.
Korzystaj też z bezpłatnych telefonów pomocowych takich jak m.in.:
116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00
116 111- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę
800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę