ŚwiatOgromna zmiana w Hiszpanii. Od piątku obowiązuje nowa ustawa

Ogromna zmiana w Hiszpanii. Od piątku obowiązuje nowa ustawa

W Hiszpanii od piątku legalna jest eutanazja. Stosowna ustawa została przyjęta w tej sprawie w marcu. Prawicowe partie złożyły już skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Politycy zaznaczyli w niej, że ustawa jest sprzeczna z fundamentalnym prawem do życia.

Eutanazja legalna w Hiszpanii
Eutanazja legalna w Hiszpanii
Źródło zdjęć: © Pixabay | Parentingupstream
Sylwia Bagińska

25.06.2021 | aktual.: 25.06.2021 20:14

Z prawa do wykonania eutanazji będą mogły skorzystać osoby pełnoletnie nieuleczalnie i przewlekle chore, a także cierpiące fizycznie lub psychicznie "w sposób nie do zniesienia" oraz niepełnosprawne lub zagrożone poważnym kalectwem.

Pacjent, który decyduje się na eutanazję, powinien mieć pełną zdolność do podjęcia samodzielnej decyzji o zakończeniu swojego życia w sposób "niezależny i świadomy", bez presji zewnętrznych.

W przypadku osób, które nie mają zdolności do tego, aby udzielić zgody na eutanazję ze względu na swój stan zdrowia zarówno fizyczny jak i psychiczny, akceptowana jest wyrażona przez nich wcześniej zgoda na piśmie. Może też być podpisane oświadczenie przez inną osobę, która została wskazana przez pacjenta w obecności pracownika służby zdrowia.

Zobacz też: Skandaliczne słowa posłanki PiS Elżbiety Płonki o LGBT. Reakcja Jarosława Sellina

Eutanazja w Hiszpanii. Obowiązkowe procedury

Aby uzyskać zgodę na eutanazję, pacjent musi przejść specjalną procedurę, która będzie się składać z kilku etapów. Na początku zgodę musi wyrazić lekarz prowadzący. Po 15 dniach pacjent musi ponownie złożyć wniosek. W ciągu dwóch dni lekarz postawi mu diagnozę i poinformuje o możliwościach terapii oraz opieki paliatywnej.

W ciągu kolejnej doby zadaniem pacjenta jest potwierdzenie, czy nadal chce kontynuować ten proces. W przypadku podtrzymania wcześniejszej decyzji chorego lekarz prowadzący musi skonsultować jego przypadek z innym specjalistą. Ten natomiast w ciągu 10 dni musi potwierdzić, czy zostały spełnione warunki do zatwierdzenia decyzji o eutanazji.

Opinia wysyłana jest następnie do komisji wybranej przez członków rządu regionalnego oraz tamtejszego Ministerstwa Zdrowia. O definitywnym potwierdzeniu decyduje komisja.

Ze względu na stan zdrowia pacjenta terminy wcześniej opisane mogą ulec skróceniu. Warto też zaznaczyć, że lekarze mają prawo odmówić udziału w eutanazji na podstawie klauzuli sumienia.

Na eutanazję w Hiszpanii nie zgadzają się partie prawicowe

Prawicowe partie PP, Vox i Ciudadanos nie zgadzają się na legalną eutanazję w Hiszpanii. W tej sprawie złożono skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Partie Ludowa oraz Vox nazwały ustawę "radykalną". Oskarżyli polityków, którzy ją popierają, że chcą eliminacji chorych dla ulżenia sytuacji ekonomicznej w kraju.

Na konferencji Fundacji Zgoda i Wolność, która odbyła się kilka dni temu, lider PP Pablo Casado skrytykował rząd za "podejrzanie szybkie" przyjęcie ustawy ws. eutanazji w trakcie obowiązującego do 9 maja stanu zagrożenia podczas epidemii COVID-19.

Polityk mówił także, że Hiszpania potrzebuje rozwoju usług paliatywnych i dodał, że aktualnie 0,6 proc. osób na 100 tys. mieszkańców może skorzystać z tych usług. Casado zaznaczył, że podobne liczby są w Gruzji oraz Rumunii.

Zabieg eutanazji w Hiszpanii sfinansuje państwo

Eutanazja w Hiszpanii będzie finansowana przez państwo. Zabieg będzie przeprowadzany w szpitalach przez zaaplikowanie przez lekarza "odpowiednich substancji farmakologicznych" lub ułatwienie ich przyjęcia przez samych pacjentów.

Przypomnijmy, że legalna eutanazja obowiązuje także w Holandii, Belgii, Kanadzie, Luksemburgu, a także w Kolumbii (decyzją TK, ale bez zatwierdzenia przez parlament). Od listopada zabieg eutanazji będzie można też legalnie przeprowadzić w Nowej Zelandii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)