Jasna deklaracja z Wiednia ws. Władimira Putina

Nie milkną echa decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), który wydał międzynarodowy nakaz aresztowania Władimira Putina. - Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli ten zdecyduje się przyjechać do naszego kraju - przekazał w piątek austriacki resort spraw zagranicznych.

"Austria aresztuje Putina". Jasne deklaracja z Wiednia
"Austria aresztuje Putina". Jasne deklaracja z Wiednia
Źródło zdjęć: © PAP | PAVEL BEDNYAKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Maciej Zubel

"Austria jest stroną Statutu Rzymskiego. Oznacza to, że Austria, podobnie jak wszystkie inne umawiające się strony, jest zobowiązana do współpracy z MTK: nakazy aresztowania wydane przez Trybunał muszą zostać wykonane, a osoby poszukiwane przez Trybunał muszą zostać aresztowane" - oświadczyło ministerstwo w odpowiedzi na pytanie ukraińskiej agencji Ukrinform.

Austriackie Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało też, że w 2019 r. w sprawie prezydenta Sudanu Omara al-Baszira Międzynarodowy Trybunał Karny ustalił już, że "nawet głowy państw nie mają immunitetu przed Trybunałem".

Ścigają Putina. Jest nakaz aresztowania

Nakaz aresztowania Władimira Putina Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury uznając, że są realne podstawy, by sądzić, iż rosyjski dyktator jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co tak naprawdę oznacza decyzja trybunału? - Gdziekolwiek (Putin - red.) by nie wyjechał jako osoba prywatna, to ma się czego bać. Tyle tylko, że on nigdzie nie wyjedzie jako osoba prywatna - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych i ekspert ds. międzynarodowych.

- On już jest i tak od dawna zamknięty w bunkrze. Od dawna się nie rusza za granicę, w jego imieniu jeździ Siergiej Ławrow - dodaje Jan Piekło, były ambasador Polski w Ukrainie.

Ponadto nie wszystkie kraje uznają jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jednym z takich krajów są Węgry, gdzie - jak przekazał szef kancelarii węgierskiego premiera Gergely Gulyas - "statut MTK nie został ogłoszony, bo uznano go za niekonstytucyjny".

Źródło: PAP/WP Wiadomości

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie