Aresztowanie Putina? Węgry powiedziały to wprost
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w zeszłym tygodniu nakaz aresztowania rosyjskiego dyktatora Władimira Putina i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Teoretycznie Putin może być zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania w 123 krajach, w tym na Węgrzech.
Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann w rozmowie z mediami zapytany, czy Putin musi spodziewać się aresztowania podczas podróży zagranicznych i jak zachowałyby się władze RFN, odpowiedział, że gdyby rosyjski dyktator wjechał na teren Niemiec, byłby natychmiast aresztowany.
Węgry o aresztowaniu Putina
Do decyzji MTK odniósł się w czwartek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas. Zaskoczenia nie było. - Biorąc pod uwagę węgierskie prawo, Władimir Putin nie zostałby aresztowany po przybyciu na Węgry - stwierdził.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Powodem ewentualnego braku aresztowania Putina ma być to, że "statut MTK nie został na Węgrzech ogłoszony, bo uznano go za niekonstytucyjny". Szef kancelarii premiera podkreślił, że wspomniany statut nie został promulgowany na Węgrzech (promulgacja oznacza ogłoszenie aktu normatywnego ustawy, rozporządzenia, który po ogłoszeniu wchodzi w życie, zyskuje moc obowiązującą - przyp. red.).
Węgry podpisały i ratyfikowały Statut Rzymski, który powołał Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK). Jednak zdaniem Gulyasa organ ten nie został włączony w węgierski system prawny.
Szef kancelarii premiera Viktora Orbana dodał również, że obecnie w koalicji parlamentarnej Fidesz-KDNP trwa debata nad ratyfikacją przyjęcia Szwecji do NATO. W sprawie Finlandii parlament ma zagłosować 27 marca.
Aresztowanie Putina. Węgry kapitulują
Nie wszyscy zgadzają się z opinią Gulyasa. Jak przypomina dziennik "Nepszava", "Węgry uznają jurysdykcję MTK, dlatego w przypadku przyjazdu Władimira Putina do tego kraju, rosyjski przywódca musiałby zostać aresztowany".
Niejednoznaczny komunikat popłynął z Republiki Południowej Afryki. Naledi Pandor, południowoafrykańska minister ds. stosunków międzynarodowych i współpracy powiedziała, że rząd RPA będzie musiał przedyskutować wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakaz aresztowania Władimira Putina i skonsultuje się w tej sprawie ze stroną rosyjską - poinformowała nadająca w RPA telewizja SABC News.
- Przeanalizujemy nasze ustawodawstwo, przeprowadzimy dyskusje w naszym rządzie, oraz z naszymi kolegami w Rosji, aby ustalić, jak postępować - powiedziała Naledi Pandor.