Atak zimy w Tatrach. To zdjęcie mówi wszystko
Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach od wtorku obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego - ogłosiło TOPR. Odradzane są wszelkie wyjścia w wyższe partie Tatr. W sieci pojawiło się wymowne zdjęcie z Kasprowego Wierchu.
Na Kasprowym Wierchu leży 180 cm śniegu, a temperatura na szczycie wynosi minus 10 st.C. "Uczucie zimna potęguje silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 55 km/h" – informuje IMGW.
Głębokie zaspy. Trudne warunki
W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), szlaki pokryła warstwa świeżego śniegu, a w wielu miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Niski pułap chmur wraz z opadami śniegu znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzedeptane. Wciąż wieje silny, porywisty wiatr. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC" - czytamy w komunikacie TPN.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, również leży warstwa świeżego śniegu. Miejscami występują oblodzenia i jest ślisko. Wybierając się na wycieczki w doliny reglowe, warto zabrać raczki i kijki.
W Tatrach spodziewane są dalsze opady śniegu
Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Paraliż na drogach. Utrudnienia na zakopiance
Po opadach śniegu we wtorek od rana panują duże utrudnienia na podhalańskich drogach. Problemy na podjazdach mają m.in. kierowcy na popularnej zakopiance.
Sznur aut stoi pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką, gdzie na górskim odcinku zakopianki nie radzą sobie tiry oraz samochody na letnich oponach. Problemy są także na drodze wojewódzkiej nr 969 w rejonie Przełęczy Sonozka.