Atak zimy w Polsce. Nowy alert RCB
Mieszkańcy dziewięciu województw otrzymali alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z intensywnymi opadami śniegu. "Usuń śnieg z miejsc mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia" - napisano w komunikacie. Od północy do godz. 10.30 w sobotę strażacy interweniowali już 1332 razy.
02.04.2022 | aktual.: 02.04.2022 14:55
Alert w związku z intensywnymi opadami śniegu wydano dla w woj. śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego oraz dla części woj. opolskiego, lubelskiego i dolnośląskiego. "Uwaga! Dziś nadal intensywne opady śniegu. Usuń śnieg z miejsc mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia" - brzmi alert RCB.
Według synoptyków, w tych regionach prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej aż do 15 cm.
Zobacz także
Pogoda w Polsce - alert. Tysiące interwencji
Od północy do godz. 10.30 w sobotę strażacy interweniowali 1332 razy z powodu padającego śniegu i silnego wiatru – poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.
Najczęściej, bo 668 razy, strażacy wyjeżdżali do zdarzeń w woj. mazowieckim. 320 razy interweniowali w woj. lubelskim, a 101 w woj. świętokrzyskim.
Od północy do godziny 8.00 w sobotę straż pożarna zanotowała 830 zdarzeń. Do godziny 10.30, w dwie i pół godziny, liczba ta wzrosła o ponad pół tysiąca.
Tylko w piątek, pierwszego dnia kwietnia, strażacy wyjechali do 1031 zdarzeń związanych ze śniegiem i silnym wiatrem. Wezwania dotyczą głównie połamanych gałęzi i drzew przewróconych pod ciężarem śniegu. Nikt nie został ranny.
Prognoza pogody dla Polski. Uwaga! Będzie ślisko
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu dla województw południowo-wschodniej części kraju.
Ostrzeżenie obowiązuje w woj. lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim oraz centralnej i południowej części Mazowsza oraz Podlasia.
W niektórych regionach synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników w trakcie opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -1 st. C, a minimalna przy gruncie około -2 st. C.