Trwa ładowanie...
d21mjl9

Atak na posterunek policji w Sinkiangu, 8 napastników zginęło

Policja zastrzeliła osiem osób w Sinkiangu (Xinjiangu) na północnym zachodzie Chin, odpierając "atak terrorystyczny" - poinformowały władze tego regionu autonomicznego na swej stronie internetowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Atak na posterunek policji w Sinkiangu, 8 napastników zginęło
(AFP, Fot: Mark Ralston)
d21mjl9

Do zajścia doszło w pobliżu Kaszgaru. "Dziewięciu zbirów (...) zaatakowało posterunek policji, detonując materiały wybuchowe i podpalając policyjne samochody. Policja podjęła zdecydowane działania, zabijając ośmiu i ujmując jednego" - głosi oświadczenie władz.

W Sinkiangu regularnie dochodzi do konfliktów pomiędzy stanowiącymi tam większość Ujgurami (wyznającą islam mniejszość etniczną w Chinach) a ludnością napływową należącą do chińskiej grupy etnicznej Han. Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

W połowie grudnia podczas zamieszek w pobliżu Kaszgaru policja zastrzeliła 14 osób. Zginęło też wtedy dwóch policjantów.

Sinkiang ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

d21mjl9

Podziel się opinią

Share
d21mjl9
d21mjl9
Więcej tematów