"Apokaliptyczna salwa" spada na Bachmut. Jest nagranie
Rosjanie od miesięcy robią wszystko, by zdobyć Bachmut, m.in. ostrzeliwują pozycje Ukraińców z najbardziej niszczycielskiej konwencjonalnej broni w swoim arsenale - z tzw. ciężkich miotaczy ognia TOS-1A "Sołncepiok". W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające moment ataku rakietami termobarycznymi.
Armia Putina próbuje zdobyć Bachmut od sierpnia ubiegłego roku. Po miesiącach impasu Rosjanie zaczęli stopniowo wypierać Siły Zbrojne Ukrainy ze zrujnowanego miasta. Jak przekazał w poniedziałek John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, jest to jedyne miejsce w Donbasie, gdzie ofensywa Kremla notuje jeszcze jakiekolwiek sukcesy.
- Ta próba pociągnęła za sobą okropnie, okropnie wysokie koszty. Rosja wyczerpała swoje zasoby wojskowe i szacujemy, że tylko od grudnia poniosła ponad 100 tys. strat w ludziach, w tym ponad 20 tys. zabitych w walce - powiedział Kirby. Około połowa z tych strat to najemnicy z Grupy Wagnera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężna eksplozja BMP-1. Przerażeni wagnerowcy nie wiedzieli, co się dzieje
Zdesperowani Rosjanie rzucają do walk o Bachmut nie tylko masy żołnierzy, ale również swoją najcięższą konwencjonalną broń, w tym zwane ciężkimi miotaczami ognia TOS-1A "Sołncepiok". Ich rakiety z głowicami termobarycznymi są zdolne, by w przeciągu kilku sekund zrównać z ziemią pokaźną część terenu zabudowanego - opisują specjaliści.
Na początku poniższego nagrania widzimy, jak pocisku termobaryczne z charakterystycznym błyskiem uderzają w ruiny Bachmutu.
"Powinno się zakazać TOS-1"
TOS-1A to obrotowa wyrzutnia samobieżna opracowana w latach 70. ubiegłego wieku. Jest zdolna w przeciągu kilkunastu sekund wystrzelić nawet 30 rakiet z głowicami kal. 220 mm na odległość od 400 m do 6 km.
"System wielokrotnego startu rakiet TOS-1 armii rosyjskiej nie tylko wystrzeliwuje głowice odłamkowo-burzące, ale też rakiety zapalające, powodując upiorne pożary, które okaleczają i zabijają jak napalm. TOS-1 jest często określany jako miotacz ognia i pojawia się pytanie, czy nie powinno się go zabronić" – pisze na temat tej broni Brent Eastwood, były oficer amerykańskiej armii.
Czytaj też:
Źródło: WP Tech/Twitter/PAP