Trwa ładowanie...

Apel premiera. Mateusz Morawiecki chce zaszczepić swoje dzieci

Mateusz Morawiecki apeluje do Polaków o szczepienie się przeciwko COVID-19. - Uważam, że święta Bożego Narodzenia mogłyby być spokojniejsze i jest na to jeszcze czas, gdyby kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło. Wszelkie dane, które do nas spływają, potwierdzają skuteczność szczepień - stwierdził premier. W rozmowie z "Super Expressem" zapowiedział, że zaszczepi swoje dzieci.

Share
Premier Mateusz Morawiecki: To nie jest tak, że w Polsce nie obowiązują te zasadyPremier Mateusz Morawiecki: To nie jest tak, że w Polsce nie obowiązują te zasadyŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3l4tqu

W środowej rozmowie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki przyznał, że dopuszcza możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla "pewnych grup zawodowych". Chodzi o pracowników ochrony zdrowia.

Spokojniejsze święta? "Gdyby kilka milionów Polaków się zaszczepiło"

Zapytany z kolei o ewentualne obostrzenia w związku ze świętami Bożego Narodzenia, premier zwrócił uwagę, że COVID-19 ciągle nam towarzyszy.

- Byłem niedawno w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach i tam po raz kolejny usłyszałem, że trzy czwarte osób, które trafiają do szpitala, to osoby niezaszczepione. A wśród tych, które umierają, jest ich jeszcze więcej. Jeśli zdarza się, że umiera osoba zaszczepiona, to prawie zawsze, jak powiedział mi pan doktor, jest to osoba z wieloma innymi chorobami - powiedział Mateusz Morawiecki.

d3l4tqu

- Proszę mi pozwolić podkreślić wartość szczepień raz jeszcze. Uważam, że te święta mogłyby być spokojniejsze i jest na to jeszcze czas, gdyby te kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło. Wszelkie dane, które do nas spływają, potwierdzają skuteczność szczepień - podkreślił.

Premier planuje zaszczepić swoje dzieci. "10 lat temu nikt nie kwestionował"

Szef rządu potwierdził też, że planuje zaszczepić swoje dzieci, ponieważ jest zwolennikiem tego typu procedur.

- Tak. Przypomnę tylko, że jeszcze 10 lat temu nikt nie kwestionował szczepień dzieci, nawet najmłodszych, wkrótce po urodzeniu. Wielu rodziców, którzy ten wywiad przeczytają, pewnie sami to potwierdzą. W jakimś stopniu jest to efekt propagandy, także rosyjskiej, i wzbudzenie dyskusji wokół sprawy, która jeszcze do niedawna wydawała się oczywista. Przypomnę, że te akcje, jeszcze sowieckie, zaczęły się w latach 80. - stwierdził premier.

Dopytywany, czy "cały ruch antyszczepionkowy wymyśliła Rosja", odparł: - Nie wiem, czy wymyśliła, czy na fali pewnego zjawiska wzmocniła je i teraz prowadzi swoją szkodliwą dla wolnego świata politykę.

d3l4tqu

Weryfikacja szczepień przez pracodawców. Premier "za"

W rozmowie "Super Expressu", padły pytania o weryfikację obostrzeń covidowych oraz sprawdzanie w kinach i restauracjach czy klient jest zaszczepiony.

- Mówimy o kinach, teatrach czy restauracjach, czyli tych miejscach, gdzie już wcześniej obowiązywały obostrzenia. To nie jest tak, że w Polsce nie obowiązują te zasady - odpowiedział premier. Dodał, że zna miejsca, gdzie one są weryfikowane i takie, w których właściciele restauracji czy kin postępują zgodnie z przepisami.

- Ufam, że tak jest w bardzo wielu, jeśli nie w większości miejsc. Zwłaszcza że są one coraz częściej kontrolowane przez służby mundurowe i sanepid. W tych miejscach te limity zostały teraz obniżone. W związku z tym jeżeli ktoś jest zaszczepiony, to już dziś do tego limitu się nie wlicza - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera także pracodawcy powinni mieć możliwość sprawdzania czy ich pracownik poddał się szczepieniu. - Pytanie, czy uda się wypracować taki kompromis na forum całego Sejmu. Czekam, jak zareagują przedstawiciele partii opozycyjnych" – dodał szef rządu.

d3l4tqu

Źródło: "Super Express", PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3l4tqu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l4tqu
d3l4tqu
Więcej tematów