Apel Morawieckiego do parlamentarzystów. "Jesteście zobowiązani"
Mateusz Morawiecki nadal stara się zbudować sejmową większość dla swojego rządu. Zaapelował do parlamentarzystów o wsparcie, zapewniając, że jego gabinet zrealizuje ich postulaty. - Jesteście zobowiązani do tego, aby realizować to, co jest w waszym programie. My proponujemy realizację także waszych punktów programowych - mówił.
20.11.2023 | aktual.: 20.11.2023 13:30
Podczas konferencji prasowej szef rządu przedstawiał tzw. Dekalog Polskich Spraw i przekonywał, że polityka społeczna powinna zostać "wyjęta poza nawias sporu politycznego". Wystąpił też z apelem do parlamentarzystów.
- Drodzy parlamentarzyści, drodzy posłowie i posłanki, bo to wy będziecie wybierali rząd, głosowali nad rządem. Was wybrali wyborcy, a nie liderzy polityczni. Jesteście zobowiązani do tego, aby realizować to, co jest w waszym programie - powiedział Morawiecki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodał, że "główny lider opozycji chce odejść od realizacji waszych podstawowych punktów programowych".
- My proponujemy realizację także waszych punktów programowych - mamy know-how, wiemy, jak dalej uszczelniać system podatkowy - podkreślił.
Premier przedstawia "Dekalog Polskich Spraw"
Morawiecki zapowiedział "wielką kontynuację programu Maluch plus". - Jak najwięcej miejsc dla dzieciaków w żłobkach. (...) PiS realizowało ten program od poziomu 84 tys. miejsc w żłobkach do poziomu 240 tys. (...) Mamy 100 tys. miejsc już teraz w przygotowaniu - podkreślił.
W "dekalogu" znalazła się także propozycja emerytur stażowych. Przekonywał, że to sprawa, która może połączyć kilka ugrupowań.
- To są punkty, które są w programie Polski 2050, PSL czy Lewicy. Różne punkty się tam znalazły, my przeanalizowaliśmy programy i cieszę się, że jest tyle wspólnych mianowników - zaznaczył Morawiecki.
Zobacz także
Premier zapowiedział także emeryturę bez podatku "do poziomu wysokości płacy minimalnej bądź do 6 tys. zł miesięcznie", "emeryturę wdowią" oraz Ogólnopolską Kartę Seniora. Przypomniał, że jeden z tych postulatów był w programie Lewicy.
Premier apeluje także wpisanie do Dekalogu Polskich Spraw płatnego urlopu rodzinnego powyżej 1. roku życia dziecka, z możliwością łączenia go z pracą na część etatu. - Panie chcą wracać na rynek pracy, ale czasami chcą wrócić w niepełnym wymiarze - mówił.
- Sądzę, że cała nasza wielka, sztandarowa polityka społeczna potwierdza wam, drodzy parlamentarzyści, a przede wszystkim naszym rodakom, że jesteśmy w stanie wprowadzić te nowe punkty, ponieważ wiemy, jak zdobyć pieniądze na nie. Już raz to udowodniliśmy - ocenił.
Chce także zwiększenia wydatków na edukację do 6 proc. PKB, podniesienia wynagrodzeń nauczycieli i pracowników uczelni, 2 proc. PKB na naukę i co najmniej 5 godzin nauki języka obcego w szkołach podstawowych.
Morawiecki chce spotkania z Hołownią
Morawiecki wyraził także chęć na spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, zapewniając, że chce wnieść trzy propozycje "dla polskich rodzin".
Tymi propozycjami są: wakacje kredytowe na 2024 rok, zamrożenie cen energii elektrycznej i przedłużenie w 2024 r. zerowego VAT-u na żywność.
- Kryzys energetyczny jeszcze nie jest za nami. Musimy realizować nasze działania osłonowe, dlatego misja naszego rządu musi być kontynuowana. Zerowy VAT na żywność także ulży portfelom polskich rodzin - wskazał Morawiecki.
- Pan marszałek mówił przecież, że ma nie być żadnej (sejmowej) "zamrażarki", więc zgłaszamy te trzy projekty - zaznaczył i dodał, że zostaną one zgłoszone na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się we wtorek.
Czytaj więcej: