Antonio Tajani - kim jest nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego
Antonio Tajani został Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Pojawił się w nim w 1994 roku i nieprzerwanie od 23 lat sprawuje funkcję europosła lub komisarza. Przed głosowaniem był wskazywany jako jego faworyt. Na nową funkcję został wybrany przez 351 europosłów z m.in. frakcji chadeckiej i liberalnej. Na kontrkandydata Gianni Pittellę oddano 282 głosy.
Antonio Tajani urodził się 4 sierpnia 1953 roku w Rzymie. Ma żonę i dwójkę dzieci. Skoczył prawo na uniwersytecie La Sapienza, a od 1974 roku służył we Włoskich Siłach Powietrznych i chronił włoskie niebo stacjonując w bazie radarowej na wschodnim wybrzeżu Włoch.
Następnie został dziennikarzem i w latach 1983-1987 jako korespondent wyjeżdżał do Libanu, Związku Radzieckiego i Somalii. W 1987 roku został dyrektorem rzymskiego oddziału dziennika „Il Giornale”. 10 lat wcześniej gazeta zostaje kupiona przez Silvio Berlusconiego, który wtedy tworzył swoje imperium medialne. Jest to o tyle istotna informacja, bo Antonio Tajani swoją przyszłość polityczną zwiąże właśnie z partią Berlusconiego.
Związki z Silvio Berlusconim
Antonio Tajani w 1994 roku przestaje być dziennikarzem i wchodzi do polityki. Razem z Silvio Berlusconim zakłada partię Forza Italia. A po wygranych wyborach pełni funkcję rzecznika prasowego Berlusconiego, który zostaje premierem Włoch. Ale długo nie sprawdza się jego rzecznik, ponieważ jeszcze w tym samym roku dostaje się z list Forza Italia do Parlamentu Europejskiego.
W strukturach europejskich znajduje się nieprzerwanie od 23 lat. Najpierw jako europoseł zasiadający w ławach Europejskiej Partii Ludowej, której w 2002 roku został wiceprzewodniczącym. Ale w przeciwieństwie do ustępującego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Martina Schultza, ma swój epizod w Komisji Europejskiej.
Antonio Tajani od 2008 do 2014 roku był wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Zastąpił w niej Franca Frattiniego, który po wygranych przez Berlusconiego wyborach we Włoszech został ministrem spraw zagranicznych. Antonio Tajani do 2010 roku w Komisji Europejskiej odpowiadał za transport, a od 2010 do 2014 za przemysł i przedsiębiorczość.
Ale jego powiązania z byłym premierem Włoch mu nie pomagają. W przerwie pomiędzy turami głosowań, agencja ANSA poinformowała, że włoscy europosłowie z Ruchu Pięciu Gwiazd oświadczyli, że nie głosują na niego, bo jest emisariuszem Silvio Berlusconiego i symbolem obecnego kryzysu Unii.
Przewodniczący Antonio Tajani
Jako komisarz ds. transportu nadzorował wprowadzenie przepisów dotyczących emisji spali. Jak zauważa europejskie wydanie „Politico”, z tego powodu został obwiniany za aferę Dieselgate. W 2015 roku ujawniono, że Volkswagen manipulował wynikami pomiaru emisji spal, żeby spełnić normy przewidziane w amerykańskich, ale i też europejskich przepisach. Wprowadzenie ich nadzorował Antonio Tajani. Później bronił się, że nigdy nie był informowany, ani nie dostał dowodów na instalowanie takiego oprogramowania w samochodach. Choć wiedział, że wyniki pomiarów w laboratorium i na drogach diametralnie się różnią.
W 2014 roku wraca do Parlamentu Europejskiego i od razu zostaje wybrany na jednego z wiceprzewodniczących parlamentu. W tym samym roku rezygnuje z odprawy przejściowej, która przysługuje byłym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Jest to w sumie ponad 460 tys. euro. Antonio Tajani tłumaczył swoją decyzję, że sumienie mu na to nie pozwalało.
Również odniósł się do tego w prezentacji swojej kandydatury przed pierwszą turą głosowań na przewodniczącego. Mówił też, że Parlament Europejski musi się otworzyć na obywateli. – Nie możemy się zamykać w brukselskiej fortecy – stwierdził Antonio Tajani. Podkreślił też, że w kontaktach z Radą Europejską nie będzie prezentował swoich opinii, ale poglądy Parlamentu Europejskiego.