Trwa ładowanie...
d2135yv

Antoni Macierewicz poza MON. Wraca jednak do sprawy gen. Jarosława Kraszewskiego

Gen. Jarosław Kraszewski - to wokół niego toczył się głośny spór między Antonim Macierewiczem i Andrzejem Dudą. Teraz, kiedy minister nie obejmuje już funkcji, zdradza szczegóły sprawy dotyczącej generała. - Był ogromny polityczny nacisk, by złamać prawo i od badania zagrożeń związanych z jego osobą odstąpić - powiedział były szef MON.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antoni Macierewicz jest obecnie przewodniczącym Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem
Antoni Macierewicz jest obecnie przewodniczącym Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d2135yv

Dlaczego gen. Kraszewskiemu odebrano dostęp do informacji niejawnych? - Na podstawie bardzo szczegółowego badania - stwierdził w rozmowie z "Gazetą Polską" były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jak podkreślił, wątpliwości "jest bardzo wiele".

Powiedział, że prezydent, premier, minister obrony narodowej i koordynator ds. służb specjalnych "otrzymali bardzo wyczerpującą informację z pełną dokumentacją źródłową, dokładnie opisującą wszystkie zastrzeżenia, ich przyczyny oraz okoliczności, które sprawiają, że gen. Kraszewski nie powinien mieć dostępu do informacji niejawnych”.

Fragmenty wywiadu opublikował portal wPolityce.pl. - Trzeba podkreślić, że był ogromny polityczny nacisk, by złamać prawo i od badania zagrożeń związanych z osobą gen. Kraszewskiego odstąpić - dodał.

d2135yv

Zobacz też: WP Opinie: Macierewicz pokonany, ale nie zniszczony

Przypomnijmy, że sprawa ta bardzo bulwersowała prezydenta. Czy teraz, kiedy szefa MON nie ma już w rządzie, dostęp do informacji niejawnych zostanie Kraszewskiemu przywrócony? - To oczywiście mogłoby się zdarzyć - powiedział Macierewicz. Od razu dodał, że "tylko wtedy, gdyby doszło do złamania prawa".

- Osoba najbliższa prezydentowi w wymiarze bezpieczeństwa armii, kierująca departamentem zwierzchnictwa sił zbrojnych, musi być poza wszelkimi podejrzeniami. (...) Do informacji ściśle tajnych nie może mieć dostępu ktoś, wobec kogo nie zostały wyjaśnione istniejące wątpliwości. I jeżeli się utrzymują - to są podstawą do negatywnego stanowiska dotyczącego dostępu do informacji niejawnej - tłumaczył były minister.

d2135yv

Co dalej ze śledztwem smoleńskim?

Po tym, jak Macierewicz został odwołany ze stanowiska ministra, nie pozostał bez pracy. Mianowano go na przewodniczącego podkomisji smoleńskiej.

- Tragedia smoleńska zostanie wyjaśniona, a raport techniczny będzie wiosną - zapewnił Macierewicz zajmując już nową funkcję. Zaznaczył przy tym, że raport nie będzie ostateczny, poneiważ nie zostaną zakończone wszystkie badania, np. te, które dotyczą sekcji zwłok i badania ciał.

Przypomniał też ustalenia podkomisji. - Badania naszej podkomisji jasno wskazują, że przyczyną nie był żaden wypadek ani działanie pilotów, ale eksplozja, która zniszczyła samolot i zabiła wszystkich jego pasażerów. Komisja posiada dziesiątki ekspertyz i prac, analiz i rekonstrukcji wydarzeń, rekonstrukcji miejsc eksplozji zarówno w skrzydle, jak i w centropłacie - mówił.

d2135yv

Jak dodał, "jeżeli chodzi o stronę prawną, to zależy od prokuratury". Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego skierowała do niej wiele zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw, takich jak "fałszowanie ekspertyz i materiału dowodowego".

Nie obyło się bez komplementów pod adresem obecnej władzy - Polska jest w bardzo dobrej sytuacji - najlepszej od lat trzydziestych XX w - ocenił Macierewicz.

- Nigdy naród nie był tak bardzo zjednoczony wokół realizacji programu politycznego, gospodarczego, społecznego i ideowego jak dzisiaj. (…) Nigdy nie było tak wielkiego poparcia dla przedstawicieli władzy, jakie dzisiaj ma Prawo i Sprawiedliwość. Mamy najbardziej propolską ekipę w Białym Domu i najbardziej propolski skład amerykańskiego Kongresu i Senatu - dodał.

Na koniec Macierewicz swojemu następcy Mariuszowi Błaszczakowi życzył "dużo siły i determinacji, która doprowadzi do dokończenia zmian w armii".

Źródło: wPolityce.pl

d2135yv

Podziel się opinią

Share
d2135yv
d2135yv
Więcej tematów