Trwa ładowanie...

Angela Merkel wzywa do kompromisu między KE i Polską

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do "polubownego rozwiązania" sporu między Polską i Unią Europejską. Jej zdaniem do zażegnania różnic wewnątrz wspólnoty europejskiej konieczne jest zwołanie szczytu poświęconego przyszłości UE.

Angela Merkal wzywa do kompromisu między KE i Polską Angela Merkal wzywa do kompromisu między KE i Polską Źródło: Photothek via Getty Images, fot: Felix Zahn
d2cyc3i

Kanclerz Niemiec stwierdziła w czwartek, że spór między Polską i Unią Europejską powinien zostać zażegnany w drodze kompromisu. Jej spór o praworządność nie powinien być rozgrywany tylko i wyłącznie za pośrednictwem TSUE.

- Kaskada sporów prawnych przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości nie jest jeszcze rozwiązaniem problemu, jak żyć zgodnie z praworządnością - powiedziała Merkel.

Merkel chce szczytu nt. przyszłości UE

W ocenie Merkel wewnętrzne spory na temat funkcjonowania UE wynikają obecnie z różnic w tym, jak poszczególne państwa członkowskie postrzegają wspólnotę. Kanclerz Niemiec uważa, że konieczna jest rozmowa na temat przyszłości Unii Europejskiej, która mogłaby odbyć się w ramach szczytu. - Najlepszym forum do rozwiązania problemu jest Konferencja o Przyszłości Europy - powiedziała.

W czwartek rozpoczęły się obrady Rady Europejskiej, przed którymi Merkel spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem posiedzenia ma być kryzys energetyczny w Europie oraz kwestie migracyjne. Poruszony zostanie również temat praworządności w Polsce.

d2cyc3i

Tymczasem Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie "kryzysu samorządności w Polsce". W treści dokumentu znalazło się wezwanie do KE o podjęcie działań mających na celu wstrzymania unijnych funduszy dla Polski do czasu przywrócenia praworządności w kraju. "Żądania te nie są środkami karnymi wymierzonymi w naród polski, lecz sposobami, za pomocą których można będzie przywrócić w Polsce praworządność" - czytamy w treści rezolucji.

Sprawa Polski. PE szykuje bezprecedensowy pozew. Polityk PiS grzmi: to absurd!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cyc3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cyc3i
Więcej tematów