Andrzej Duda w Jordanii o uchodźcach i współpracy wojskowej
• Są wstępne ustalenia na kontrakty zbrojeniowe do Jordanii - powiedział Andrzej Duda
• Polska i Jordania chcą pogłębiać współpracę wojskową i ekonomiczną
• Polski prezydent powiedział, że jeśli uchodźcy spełnią warunki prawne to uzyskają azyl w Polsce
07.11.2016 | aktual.: 07.11.2016 12:09
Andrzej Duda kończy dzisiaj oficjalną trzydniową wizytę w Jordanii. - Nie będę ukrywał, że jednym z głównych elementów mojej polityki zagranicznej jest dyplomacja ekonomiczna. W związku z tym szczególnie zależy mi na zacieśnianiu współpracy w wymiarze gospodarczym – powiedział Andrzej Duda.
- Są wstępne ustalenia, mam nadzieję, że zostaną zawarte konkretne kontrakty. Polska ma dziś bardzo dobrą ofertę zbrojeniową, nowoczesnego uzbrojenia - bardzo dobrego, spełniającego standardy Sojuszu Północnoatlantyckiego i cieszy mnie ogromnie to, że ze strony i przedsiębiorców jordańskich, i władz jordańskich jest zainteresowanie ofertą tego, co Polska proponuje, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo - mówił polski prezydent.
##Andrzej Duda z wizytą w Jordanii
Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z królem Jordanii oraz premierem będącym jednocześnie ministrem obrony, a tematyka obu spotkań dotyczyła współpracy ekonomicznej a zwłaszcza przemysłu obronnego. Polska i Jordania od kilku lat modernizują swoje siły zbrojne i rozbudowują swój potencjał obronny a wizyta ma pogłębić współpracę na tym polu.
Jordania od momentu przyłączenia się do koalicji przeciwko Państwu Islamskiego kupuje nowy i używany sprzęt wojskowy. W ostatnich miesiącach Polska sprzedała Jordanii używane czołgi T-72, które powoli są wycofywane są z polskiej armii. Jordania czeka też na używane F-16 z Holandii, a co ciekawe swoje F-16 najprawdopodobniej sprzeda do Pakistanu.
Andrzej Duda podkreślał podczas spotkań z dziennikarzami, że dostrzega bardzo duży potencjał w drzemiący w polsko-jordańskiej współpracy przemysłów obronnych. Polska i Jordania podpisały w 2014 roku umowę o współpracy w dziedzinie obronności. Andrzej Duda i król Jordanii zapewniali, że obu krajom zależy na jeszcze większej współpracy.
##Jordania i Polska razem odbudują Bliski Wschód?
Według Krzysztofa Szczerskiego – sekretarza stanu w kancelarii prezydenta – Andrzej Duda dużo mówił o polskiej pomocy udzielanej uchodźcom w regionie i dalszej gotowości udzielania wsparcia, bo celem powinno być przywrócenie normalności i odbudowa zniszczonych przez wojny krajów bliskowschodnich.
Andrzej Duda liczy na to, że po zaprowadzeniu pokoju na Bliskim Wschodzie, Polska będzie brała udział w odbudowie regionu. I w tym upatruje szansy na współpracę polsko-jordańską.
##Andrzej Duda o kryzysie imigracyjnym
Gazeta The Jordan Times cytuje polskiego prezydenta, który mówił też o kryzysie imigracyjnym. Według Andrzeja Dudy program relokacji uchodźców okazał się być niewykonalny. Polska wraz z Czechami, Słowacją i Węgrami opowiada się za pomocą w kryzysie imigracyjnym według możliwości każdego z krajów Unii Europejskiej. A uchodźcy powinni mieć prawo wyboru w jakim państwie chcieliby zamieszkać. Andrzej Duda powiedział gazecie The Jordan Time, że jeśli uchodźcy spełnią wszystkie prawne kryteria do uzyskania azylu w Polsce, to go dostaną i są mile widziani.
Według ONZ Jordania przyjęła ok. 630 tys. uchodźców z Syrii (tylu jest zarejestrowanych w Biurze Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców). Władze w Ammanie szacują ich liczbę na 1,3 mln.
Na zakończenie wizyty Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przekazali w siedzibie jordańskiego Caritasu dary - koce i śpiwory, które trafią do około 800 uchodźców z Iraku i Syrii przebywających w Jordanii.
PAP/oprac. Radosław Rosiejka