Trwa ładowanie...

Andrzej Duda podpisał ustawę covidową ws. dodatków dla medyków

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje, że dodatki za pracę przy COVID-19 będą otrzymywać jedynie medycy skierowani do niej przez wojewodę - wynika komunikatu Kancelarii Prezydenta.
Share
Andrzej Duda podpisał ustawę covidową ws. dodatków dla medyków
Andrzej Duda podpisał ustawę covidową ws. dodatków dla medykówŹródło: YouTube, Fot: Prezydent.pl
dwl2wd9

Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej w niedzielę 29 listopada poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 28 października r. o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że celem tej ustawy jest, zgodnie z uzasadnieniem do jej projektu, "konwalidacja błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu do ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19".

Nowelizacja ustawy covidowej

Nowelizacja przywraca pierwotne brzmienie art. 20 ustawy tej ustawy, zaproponowane w projekcie i w kształcie uchwalonym przez Sejm w trzecim czytaniu. Przewidziano możliwość wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

  • Nowela usuwa możliwość wypłaty osobie zatrudnionej w podmiocie leczniczym - w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym oraz w czasie niezdolności do pracy z powodu COVID-19 - wynagrodzenia w pełnej wysokości.
  • Znowelizowane przepisy wykluczają możliwość wypłaty zasiłku w przypadku izolacji, tj. odosobnienia osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby, lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.
dwl2wd9

Uchylono przepis, który nakładał na Prezesa NFZ obowiązek dokonania zmiany planu finansowego NFZ na rok 2020 w celu podwyższenia opłaty ryczałtowej. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Szpitale tymczasowe bezużyteczne? "Każdy sobie coś tam skrobie"

Ostateczna decyzja Sejmu

W sobotę Sejm opowiedział się za tym, by dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę.

dwl2wd9

Kolejna nowelizacja dotycząca dodatków dla medyków

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa, to kolejna nowelizacja przepisów dotycząca m.in. dodatków dla medyków. Wnieśli ją posłowie PiS, by naprawić, czyli "konwalidować" błąd - tak tłumaczyli politycy.

Zdaniem polityków PiS błąd powstał podczas rozpatrywania miesiąc temu senackich poprawek do poprzedniej ustawy covidowej. W świetle jej zapisów dodatek 100 proc. wynagrodzenia przysługiwałby wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19, a nie tylko tym skierowanym do takiej pracy decyzją administracyjną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwl2wd9

Podziel się opinią

Share
dwl2wd9
dwl2wd9
Więcej tematów