Trwa ładowanie...
d34isq5

Andrzej Duda kontra Zbigniew Ziobro. Kiedy minister zobaczy ustawy prezydenta?

Prezydent Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji, czy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym będą konsultowane z resortem sprawiedliwości, czy środowiskami prawniczymi - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że prezydent w najbliższym tygodniu skupi się na rozmowach z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Wygląda na to, że Zbigniew Ziobro będzie musiał poczekać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezydent Andrzej Duda i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezydent Andrzej Duda i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. (Forum, Fot: Michał Dyjuk)
d34isq5

W rozmowie z RMF FM Łapiński stwierdził, że prace nad projektami ustaw są bardzo daleko zaawansowane i zmierzają do końca.

Wyjaśnił też, jak wygląda współpraca Kancelarii Prezydenta z prof. Michałem Królikowskim. - Prezydent poprosił profesora Królikowskiego, który pro publico bono, bez żadnych wynagrodzeń, pewne rzeczy dotyczące tych ustaw, przygotowuje. Prof. Królikowski zgłasza swoje propozycje, uwagi. Ale zobaczymy, które zostaną ujawnione i w jakim zakresie - zaznaczył Łapiński.

Zobacz też: Krzysztof Łapiński. Kim jest rzecznik prezydenta, który tak naraża się PiS?

d34isq5

Rzecznik prezydenta podkreślił też, że za ostateczny kształt reform będzie odpowiedzialna Kancelaria Prezydenta, a nie eksperci zaproszeni do współpracy.

Co zaproponuje prezydent?

Z nieoficjalnych informacji stacji wynika, że w przygotowywanych projektach część kompetencji, które w zawetowanych ustawach PiS należały do ministra sprawiedliwości przypisane będą prezydentowi. Ta zmiana osłabić ma pozycję szefa resortu sprawiedliwości, a wzmocnić prezydenta.

Jednocześnie propozycje przygotowywane przez Andrzeja Dudę zakładać mają m.in. odejście z Sądu Najwyższego sędziów powiązanych z poprzednim ustrojem: delegowanych przez Radę Państwa czy nagradzanych przez komunistyczne władze.

d34isq5

Nie wiadomo jednak, czy te zapisy będą wystarczające dla Jarosława Kaczyńskiego i jego partii. - Jest taka deklaracja, że jeżeli te ustawy będą reformować wymiar sprawiedliwości, to będą poparte - stwierdził w niedzielę rano Łapiński.

Żadnych kontaktów z resortem

Eksperci prezydenta pracują nad zmianami w prawie bez konsultacji z rządem czy urzędnikami ministra sprawiedliwości. Resort zapowiada, że skomentuje dokumenty dopiero wtedy, kiedy otrzyma oficjalnie choćby ich fragmenty.

d34isq5

O tym, że minister Ziobro powinien zaopiniować projekty zanim jeszcze zostaną uchwalone, przekonana jest premier Beata Szydło. - Dla mnie rzeczą oczywistą jest, że te ustawy powinny być skonsultowane z ministrem sprawiedliwości, bo to minister sprawiedliwości odpowiada w Polsce za wymiar sprawiedliwości - mówiła na antenie RMF FM.

Seria spotkań

W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w SN i KRS. Wszystkie partie potwierdziły swój udział. Z przedstawicielami prezydium każdego klubu prezydent ma spotkać się osobno na godzinną rozmowę. Najpierw porozmawia z PiS.

d34isq5

- Prezydentowi zależy na tym, aby jego projekty zostały uchwalone przez Sejm. Nie ukrywajmy, że liczy przede wszystkim na poparcie obozu rządzącego, bo obóz ma większość - tłumaczył Łapiński w "Śniadaniu Radia Zet i Polsat News".

PAP
d34isq5

Podziel się opinią

Share

d34isq5

d34isq5
Więcej tematów