Trwa ładowanie...
d2kb2wh

Andruszkiewicz ujawnił swój majątek. Wiemy też ile zarabia

Według najnowszego oświadczenia majątkowego za cały 2018 rok, wiceminister Adam Andruszkiewicz zaoszczędził 165 tys. zł. Nadal nie ma samochodu, domu czy mieszkania. W resorcie zarabia 10,7 tys. zł brutto miesięcznie. Ale już w lutym dostanie więcej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Andruszkiewicz zajmuje się w resorcie kontaktami z Sejmem
Adam Andruszkiewicz zajmuje się w resorcie kontaktami z Sejmem (Forum, Fot: Darek Golik)
d2kb2wh

Andruszkiewicz został wiceministrem cyfryzacji pod koniec ubiegłego roku. Jego nominacja wywołała ogromne kontrowersje. Mówiło się, że była to osobista decyzja premiera Mateusza Morawieckiego. Nie wszystkim przypadła ona do gustu, również w rządzie. Krytykował ją m.in. wicepremier Jarosław Gowin, a także spora część polityków PiS. Zwracano uwagę na brak doświadczenia 28-letniego polityka i wcześniejsze związki z Ruchem Narodowym.

Czym się zajmuje w resorcie Andruszkiewicz? Jak ujawnia ministerstwo, jest odpowiedzialny za bieżącą koordynację spraw parlamentarnych oraz realizację zadań w zakresie zapewnienia jednego punktu dostępu do usług administracji publicznej i do informacji publicznej. Takie obowiązki przydzielił mu szef resortu Marek Zagórski.

maic.gov.pl

Andruszkiewicz po objęciu teki sekretarza stanu musiał ujawnić swój majątek i złożyć oświadczenie majątkowe. Resort opublikował je na swoich stronach 31 stycznia br.. Jak wynika z dokumentu, polityk zgromadził w całym 2018 roku 165 tys. zł oszczędności, a do tego 5 tys. brytyjskich funtów. Nie ma mieszkania, domu, samochodu, a także nie zaciągnął żadnego kredytu. Dzięki uposażeniu i diecie poselskiej zarobił 157 tys. zł w całym 2018 roku. W porównaniu do 2017 roku Andruszkiewiczowi przybyło 48 tys. zł oszczędności ( miał 117 tys. zł). W jego garażu również nie stało żadne auto.

d2kb2wh

**Zobacz także: Jacek Sasin o nominacji Andruszkiewicza. Zdumiewające tłumaczenie

Ile Andruszkiewicz zarabia w resorcie? Jak wynika z odpowiedzi ministra Marka Zagórskiego na interpelację posła Pawła Kobylińskiego z Nowoczesnej, w styczniu było to 10 tys. 915 złotych. Od lutego wiceminister zarobi więcej. A to za sprawą wyższej kwoty bazowej, która została zawarta w podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie budżetowej na 2019 rok. Będzie to ok. 11,7 tys. zł brutto miesięcznie. Dodatkowo jako poseł będzie dostawał również dietę ok. 2,5 tys. zł brutto.

Sejm.gov.pl

A jak resort argumentuje powołanie Andruszkiewicza do kierownictwa ministerstwa? - Kwestia obsady i liczebności kierownictwa resortu związana jest z oceną skali trudności zadań powierzonych danemu Ministerstwu. Takiej oceny dokonuje Prezes Rady Ministrów (…) Należy również zwrócić uwagę, że w przeszłości w skład Kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji wchodziło nawet siedem osób, podczas gdy obecnie – już po powołaniu Ministra Andruszkiewicza – kierownictwo urzędu składa się z pięciu osób – napisał w odpowiedzi na interpelację minister Marek Zagórski.

I jak dodaje, Andruszkiewiczowi "podobnie jak pozostałym członkom kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji, przysługuje samochód służbowy wraz z kierowcą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kb2wh

Podziel się opinią

Share

d2kb2wh

d2kb2wh
Więcej tematów