Trwa ładowanie...
d2haqao

Andriej Sołdatow: w tym tkwi największe niebezpieczeństwo związane z Putinem

- Nie było żadnego planu na Krym - przekonuje w rozmowie z WP Andriej Sołdatow. Rosyjski dziennikarz śledczy twierdzi, że polityka zagraniczna Putina jest reaktywna. - Bardzo emocjonalnie zareagował na Majdan. Zobaczył opuszczone budynki rządowe, tłumy na ulicach i przypomniały mu się wypadki z 1991 r., kiedy upadał Związek Radziecki. Pomyślał sobie: Zachód znów zagrał przeciwko mojemu krajowi - mówi. Jego zdaniem Putin wierzy, że Majdan to był spisek CIA.

Share
d2haqao

Rozmówca WP uważa, że Putin to błyskotliwy taktyk, ale mierny strateg. Ostrzega, że to bardzo niebezpieczna sytuacja, bo polityka rosyjskiego przywódcy jest absolutnie nieprzewidywalna. - Kreml nie ma pomysłu na to, co robić dalej w kwestii Ukrainy i relacji z Zachodem. Podejmuje desperackie kroki - mówi Sołdatow.

Zdaniem dziennikarza śledczego, porównania Putina z Hitlerem są chybione. - Hitler miał 44 lata, kiedy doszedł do władzy, stał na czele młodej partii, spragnionej władzy, pieniędzy i ziemi. Tymczasem Putin jest po sześćdziesiątce, otaczają go ludzie w podobnym wieku, to starzejący się reżim, który za wszelką cenę chce utrzymać władzę, a nie rozszerzać ją na nowe obszary - twierdzi.

d2haqao

Andriej Sołdatow- rosyjski dziennikarz śledczy. Jest - wraz z Iriną Borogan - współtwórcą opiniotwórczej strony poświęconej rosyjskim służbom specjalnym agentura.ru. Oboje byli korespondentami wojennymi wielu rosyjskich gazet, wspólnie opisywali m.in. wojny na Kaukazie i kulisy zamachów na teatr na Dubrowce oraz szkołę w Biesłanie, sami stając się obiektem zainteresowania FSB. W 2005 r. ukazała się ich książka "Nowy czas patriotów. Jak służby specjalne zmieniły swoją skórę 1991-2005". Kolejną, "KGB/FSB Władcy Rosji" wydano najpierw po angielsku, dopiero później książka trafiła do rosyjskich księgarń. W Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

Rozmawiała: Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d2haqao

Podziel się opinią

Share
d2haqao
d2haqao
Więcej tematów