Trwa ładowanie...

Amnesty International zarzuca Węgrom przemoc wobec uchodźców

• Stosowanie przemocy, deportacje i zatrzymania z naruszeniem prawa w stosunku do tysięcy uchodźców zarzuciła Węgrom w raporcie Amnesty International

• Przedstawiciel władz Węgier odrzucił twierdzenia organizacji

Share
Amnesty International zarzuca Węgrom przemoc wobec uchodźców
Źródło: AFP, Fot: Attila Kisbenedek
du5xlsd

AI napisała w 30-stronicowym raporcie, że brutalna przemoc, a także deportacje i zatrzymania z naruszeniem prawa są na Węgrzech stosowane wobec tysięcy uchodźców, w tym dzieci bez opieki dorosłych, a cały system jest zorganizowany w taki sposób, by zastraszyć uchodźców. Raport przygotowano na podstawie 143 rozmów, w tym ze 129 uchodźcami i imigrantami.

Według Amnesty setki osób ubiegających się o azyl jest zmuszanych do czekania w poniżających warunkach przez całe miesiące i nawet wielu z tych, którym uda się przedostać na Węgry, jest "przepychanych" z powrotem do Serbii albo z naruszeniem prawa przetrzymywanych w strzeżonych ośrodkach dla imigrantów.

du5xlsd

Szef europejskiego programu badawczego AI John Dalhuisen zarzucił w raporcie premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, że "zasady państwa prawa zamienił na panowanie strachu". AI pisze, że Węgry nie tylko podjęły kroki świadomie utrudniające uchodźcom i imigrantom przedostanie się na ich terytorium, ale też utartą praktyką stały się ataki na nich.

- To okropne traktowanie i przypominające labirynt postępowanie w sprawach o azyl jest cynicznym trikiem, którego celem jest odstraszenie osób ubiegających się o azyl od coraz bardziej zmilitaryzowanej granicy węgierskiej - podkreśliła organizacja.

Sekretarz stanu w węgierskim MSW Karoly Kontrat określił zarzuty AI jako nieprawdziwe i całkowicie pozbawione podstaw. Zapewnił, że węgierscy policjanci i funkcjonariusze wychwytujący nielegalnych imigrantów postępują zgodnie z prawem i nie dopuszczają się żadnych naruszeń prawa.

Dodał, że wcześniej Human Rights Watch zarzuciła Węgrom nieodpowiednie traktowanie uchodźców, ale prokuratura węgierska stwierdziła bezpodstawność tych zarzutów.

du5xlsd

Podziel się opinią

Share
du5xlsd
du5xlsd
Więcej tematów