Trwa ładowanie...
d3kcyew

Amerykańskie media o szczycie NATO i krytyce wobec polskiego rządu

• Media w Stanach Zjednoczonych odnotowały decyzje prezydenta Baracka Obamy o skierowaniu wojsk amerykańskich do Polski
• Czołowe dzienniki podkreślają, że ogłoszone podczas szczytu NATO w Warszawie plany są odpowiedzią na agresywne działania Rosji
• Komentatorzy podkreślają też, że Barack Obama ostro skomentował kryzys związany z Trybunałem Konstytucyjnym i wezwał Polskę do utrzymania instytucji demokratycznych w Polsce
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amerykańskie media o szczycie NATO i krytyce wobec polskiego rządu
(AFP)
d3kcyew

- Przywódcy NATO zebrali się w stolicy Polski, aby omówić trudną listę zagrożeń dla bezpieczeństwa światowego, na liście wyzwań teraz znajduje się też i Polska - pisze "Washington Post" zauważając, że polski rząd przeprowadził szeroko zakrojony atak na instytucje demokratyczne narodu, co także podkreślał w swoim przemówieniu Barack Obama wskazując na obawy dotyczące pewnych działań i impasu wokół trybunału konstytucyjnego w Polsce. Gazeta podkreśla, że prezydent USA wezwał strony do współpracy w celu utrzymania instytucji demokratycznych w Polsce.

Również "New York Times" szeroko opisuje krytykę, jakiej doświadczyły polskie władze podczas organizowanego w Warszawie szczytu NATO. - Prezydent Barack Obama zbeształ nowych polskich liderów prawicowych, którzy zablokowali pracę sądu konstytucyjnego w kraju - czytamy w gazecie. Dziennik podkreśla, że prezydent USA wezwał polskie władze do poszanowania wartości i instytucji demokratycznych.

Z kolei nawiązując do podjętych podczas szczytu ustaleń dziennik "Washington Post" informuje, że Biały Dom zdecydował się wysłać batalion swoich wojsk do Polski. Zdaniem amerykańskiej gazety w naszym kraju ma znajdować się dowództwo brygady pancernej dlatego, że Polska ma odpowiednią infrastrukturę.

d3kcyew

Gazeta zwraca uwagę, że o ile oddziały rozlokowane w krajach w krajach bałtyckich będą wielonarodowe, to w skład "polskiego" batalionu NATO będą wchodzić wyłącznie Amerykanie. Powołując się na źródła w Pentagonie Washington Post informuje, że szczegółowe plany rozlokowania wojsk USA w Polsce są wciąż opracowywane.

"Stany Zjednoczone rozlokują wojska w Polsce. Wzrost napięcia z Rosją" - to tytuł artykułu w dzienniku "Wall Street Journal". Gazeta zauważa, że w Polsce będzie stacjonować zarówno dodatkowy batalion w ramach NATO jak i dowództwo amerykańskiej brygady pancernej. Wall Street Journal pisze, że brygada, w skład której wchodzą nowe czołgi i inny nowoczesny sprzęt będzie znaczącym wzmocnieniem zdolności obronnych Polski.

d3kcyew

Podziel się opinią

Share
d3kcyew
d3kcyew
Więcej tematów