Trwa ładowanie...

Amerykański Instytut Wojny: Rosyjskie wojsko przygotowuje się do natarcia na zachód i północ

Rosja osiągnęła tylko minimalne zyski na froncie we wschodniej Ukrainie. Ich wojska prawdopodobnie przygotowują się do wznowienia ofensywy na zachód w kierunku Bachmuta i na północ, aby wesprzeć okrążenie Sewerodoniecka - wynika z analiz Institute for the Study of War.

Pentagon donosi, że ofensywa Rosji straciła trochę impetu. Ok. 50 tys. żołnierzy wysłanych do walki
Pentagon donosi, że ofensywa Rosji straciła trochę impetu. Ok. 50 tys. żołnierzy wysłanych do walki Źródło: PAP/EPA, fot: PAP
d3yqx9d
d3yqx9d

Institute for the Study of War to organizacja zajmująca się badaniem polityki, skupiająca się na bezpieczeństwie narodowym USA. Na podstawie najnowszych danych ukraińskiego wywiadu, organizacja zaktualizowała swoją ocenę czterech głównych wysiłków, w jakie zaangażowane są obecnie siły rosyjskie.

W niedzielę 22 maja ISW podało, że z najnowszych raportów ukraińskiego wywiadu wynika, że wojska rosyjskie odbiły wcześniej Rubiżne w północnym obwodzie charkowskim. Prawdopodobnie ich następnym ruchem będzie przeznaczenie dodatkowych posiłków, aby utrzymać swoje pozycje na zachodnim brzegu Dońca Siewierskiego, zamiast wycofywać się przez rzekę, aby wykorzystać ją jako pozycję obronną.

Ma to zapobiec dalszym natarciom Ukraińców na północ lub wschód, które mogłyby zagrozić rosyjskim liniom komunikacyjnym. Źródła ukraińskie dodatkowo potwierdziły poprzednie rosyjskie postępy wokół Popasny, a siły rosyjskie prawdopodobnie dążą do otwarcia nowej linii natarcia na północ, aby zakończyć okrążenie Siewierodoniecka.

Rosyjskie wojsko przygotowuje się do natarcia na zachód i północ. Fot.
Rosyjskie wojsko przygotowuje się do natarcia na zachód i północ. Fot. The Institute for the Study of War

Kluczowe manewry rosyjskiego wojska

ISW wskazuje, że siły rosyjskie kontynuowały przygotowania do wznowienia operacji ofensywnych na południowy wschód od Izyum, ale od 22 maja nie poczyniły żadnych potwierdzonych postępów.

d3yqx9d

Ukraiński Sztab Generalny zauważył, że siły rosyjskie wokół Izyum stwarzają warunki do wznowienia działań ofensywnych wobec Słowiańska. Wojska rosyjskie ostrzeliwały frontowe osady na południowy wschód i południowy zachód od Izium, co wskazuje na dalsze rosyjskie plany przemieszczania się na południe od Izium w kierunku granicy administracyjnej obwodu donieckiego.

Rosja ma gigantyczny problem. "Całkowicie zrozumiałe"

Amerykański instytut wskazał trzy główne punkty rozwoju rosyjskiej kampanii w Ukrainie:

  • Siły rosyjskie prawdopodobnie wzmacniają swoje zgrupowanie na północ od miasta Charków, aby zapobiec dalszym postępom ukraińskiej kontrofensywy w kierunku granicy z Rosją. W niedalekiej przyszłości mogą też skierować elementy pierwszej Armii Pancernej do północnego Charkowa.
  • Rosjanie będą kontynuować starania o okrążenie Siewierodoniecka i Łysyczańska przynajmniej od południa, być może skupiając się na odcięciu ostatniej autostrady łączącej Siewierodonieck-Łysychańsk z resztą Ukrainy.
  • Rosyjskie siły okupacyjne kontynuują procedury filtracji i deportacji w Mariupolu i okolicach. Prawdopodobnie skoncentrują się na okupacyjnej kontroli miasta po zakończeniu oblężenia Azowstalu.
d3yqx9d

Źródło: The Institute for the Study of War

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yqx9d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3yqx9d
Więcej tematów