Trwa ładowanie...
d5jqibl

Amerykanie bronią niezależności prasy w Polsce

Amerykańska organizacja World Press Freedom Committee (Komitet Wolności Prasy na Świecie) skierowała list do władz RP, wyrażający zaniepokojenie prawnymi szykanami i próbami podważenia finansowej niezależności czołowych gazet w Polsce - Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej.

Share
d5jqibl

W liście adresowanym do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Leszka Millera zwraca się uwagę na wniesienie przez rząd do Sejmu projektu ustawy przeciw monopolom w mediach, która - jak stwierdzono - ma przeszkodzić przejęciu na własność przez wydawnictwo Agora stacji telewizyjnej.

Niezależna prasa w Polsce sprzeciwiała się treści ustawy. Rzecznicy rządu i ministrowie publicznie zaś wskazywali, że skłaniają się ku ukaraniu Agory za krytyczne teksty i komentarze na temat polityki rządu - czytamy w liście.

Stwierdza się w nim następnie, że władze "zablokowały paszporty" polskim przedstawicielom norweskiego koncernu Orkla - właściciela 51% akcji Rzeczypospolitej - z powodu "sporu o podatki".

Państwo, jak się wydaje, pragnie usunąć Orklę jako większościowego udziałowca akcji dziennika, co zaprzeczałoby normom demokratycznego świata, w którym rządy nie kontrolują masowych mediów - piszą autorzy listu.

Komitet stwierdza w liście, że wspomniane fakty wywołują poważne zaniepokojenie co do podejścia rządu Polski, czołowego kandydata do Unii Europejskiej, gdzie szacunek dla ścisłej separacji drukowanych mediów i rządu jest demokratyczną regułą.

World Press Freedom Committee zrzesza 44 organizacje dziennikarskie w różnych krajach. (an)

d5jqibl

Podziel się opinią

Share
d5jqibl
d5jqibl
Więcej tematów