Ambasador Rosji powinien zostać wydalony? Znamy odpowiedź Polaków
Niedawno polskie MSZ podjęło decyzję o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu. Szef dyplomacji Radosław Sikorski nie wykluczył, że jeśli Rosja dalej będzie prowadzić przeciwko nam wojnę hybrydową, może dojść także do wydalenia rosyjskiego ambasadora z Polski. Najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje, co sądzą o tym Polacy.
11.11.2024 11:03
Pod koniec października minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że - w związku z potwierdzonymi działaniami dywersyjnymi i sabotażowymi Federacji Rosyjskiej w Polsce i w krajach sojuszniczych - podjął decyzję o zamknięciu konsulatu Rosji w Poznaniu i wydaleniu z kraju jego personelu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Bezpośrednią przyczyną podjęcia takiej decyzji była sprawa 51-letniego Serhija S., Ukraińca o prorosyjskich poglądach, który w styczniu został pozyskany, za pośrednictwem serwisu Telegram, do współpracy z obcym wywiadem. Miał otrzymać zadanie podpalenia Centrum Dekoral we Wrocławiu. ABW zatrzymała go tuż przed atakiem.
Szef polskiej dyplomacji zażądał zaprzestania prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce i jej sojusznikom. - W wypadku kontynuacji rezerwujemy prawo do podejmowania kolejnych stanowczych działań - zapowiedział.
Jeszcze tego samego dnia Sikorski był pytany w TVP Info o ewentualne wydalenie z Polski rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa. - Jeślibyśmy wydalili ambasadora, oni oczywiście zrobią to samo. Jeszcze do tego nie doszło, ale jeśli akty dywersji będą się powtarzały, nie można tego wykluczyć - odpowiedział minister.
Trzeba także wydalić ambasadora Rosji?
United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytał Polaków, czy ich zdaniem Polska powinna wydalić ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergieja Andriejewa.
51,3 proc. badanych jest zdania, że rosyjski ambasador powinien zostać wydalony z naszego kraju (odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 26,6 proc. ankietowanych, "raczej tak" - 24,7 proc.).
Przeciwnego zdania jest 29,8 proc. (odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 4,5 proc. badanych, "raczej nie" - 25,3 proc.).
18,9 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Wyborcy rządzącej koalicji i opozycji prawie jednomyślni
Z sondażu wynika, że w kwestii uznania rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa za persona non grata wyborcy rządzącej koalicji i opozycji są prawie jednomyślni. W obu grupach 56 proc. badanych jest zdania, że Polska powinna go wydalić.
Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 33 proc. uczestników badania, którzy zadeklarowali, że są wyborcami rządzącej koalicji oraz 22 proc. tych, którzy deklarują głosowanie na partie opozycyjne (PiS i Konfederacja).
Odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 23 proc. wyborców koalicji rządzącej i 34 proc. wyborców opozycji.
Przeciwko wydaleniu z Polski ambasadora Rosji opowiedziało się 24 proc. wyborców koalicji rządzącej (odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 4 proc. z nich, "raczej nie" - 20 proc.) oraz 41 proc. wyborców opozycji (odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 7 proc. ankietowanych z tej grupy, "raczej nie" - 34 proc.).
Sporo ankietowanych należących do wyborców koalicji rządzącej - 20 proc. - udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć". Wśród wyborców opozycji ten odsetek wyniósł 3 proc.
Wyborcy innych ugrupowań są niezdecydowani
Wśród ankietowanych, którzy zadeklarowali, że nie są wyborcami ani ugrupowań z koalicji rządzącej, ani z opozycji, aż 66 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Zaledwie 13 proc. ankietowanych z tej grupy jest zdania, że należy wydalić z Polski ambasadora Rosji (odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 12 proc. ankietowanych z tej grupy, "raczej tak" - 1 proc.).
Przeciwnego zdania jest 21 proc. z nich (odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 1 proc. ankietowanych z tej grupy, "raczej nie" - 20 proc.).
Badania United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 25-27 października 2024 r. na próbie n=1000. Badanie zrealizowano metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI/CATI).