Rosyjscy dyplomaci wyprowadzą się z Poznania. Skarb państwa czeka na klucze
Rosyjski Konsulat Generalny, dotychczas zajmujący w Poznaniu lokale przy ulicy Bukowskiej, będzie musiał oddać budynek. Obiekt jest własnością państwa. Zamknięcie placówki zapowiedziane we wtorek przez polski MSZ, oznacza, że rosyjscy dyplomaci będą musieli opuścić użyczone lokale.
24.10.2024 | aktual.: 24.10.2024 20:21
W następstwie decyzji ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o odwołaniu zgody na działalność Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu, ogłoszonej we wtorek, strona polska oczekuje, że placówka zostanie niebawem zamknięta. Rosyjscy dyplomaci będą zobowiązani do opuszczenia Polski.
Konsulat mieści się przy ulicy Bukowskiej 53A i jest własnością skarbu państwa. Informację Polska Agencja Prasowa potwierdziła w poznańskim urzędzie miejskim. Po rozwiązaniu umowy najmu nieruchomość ma zostać zwrócona, co umożliwi jej ponowne wykorzystanie.
Rosyjscy dyplomaci opuszczą Poznań. Komu przekażą klucze?
Magda Albińska, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami w UM w Poznaniu, przekazała PAP, że na mocy obowiązujących przepisów, nieruchomości państwowe mogą być udostępniane placówkom konsularnym innych państw na zasadzie wzajemności. Umowy tego typu zawierane są przez ministra spraw zagranicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podkreśliła, że umowa najmu nieruchomości między Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską, reprezentowanymi odpowiednio przez właściwego ministra i Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, została podpisana 2 kwietnia 2002 roku. - Zgodnie z jej warunkami najemca zobowiązany jest do zwrotu nieruchomości po zakończeniu umowy - wskazała Albińska, dodając, że po jej zwrocie będzie możliwe ponowne wykorzystanie.
Konsulat Rosji w Poznaniu został utworzony w 1946 roku w wyniku porozumienia między ambasadą ZSRR a Ministerstwem Spraw Zagranicznych PRL. W 1948 roku zawiesił działalność, by wznowić ją w 1960.
Czytaj też: Jakimowicz chwali Białoruś. MSZ komentuje
Przeczytaj również: Szybka reakcja Macierewicza. Tak odpowiedział na raport MON
W 1971 roku poznańska placówka została przekształcona w konsulat generalny. Oprócz Poznania, Rosja posiada również konsulaty generalne w Gdańsku i Wrocławiu oraz ambasadę w Warszawie.
Źródło: PAP