Trwa ładowanie...

Ambasada Rosji w Polsce zostanie zamknięta? "Mamy prawo do własnych decyzji ws. kroków odwetowych"

- Nie dojdzie do zerwania stosunków z Polską, ale ambasady mogą być zamknięte – powiedział ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew. Dodał, że wobec rosyjskich dyplomatów, uznanych za persona non grata, nie postawiono żadnych rzeczywistych zarzutów.

Share
Ambasada Rosji w Polsce zostanie zamknięta?  Ambasada Rosji w Polsce zostanie zamknięta? Fot: Mateusz Jagielski, PAP
d4kh77i

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew powiedział w programie Soloviev Live, że misja dyplomatyczna straciła ponad 2/3 pracowników w wyniku wydalenia dyplomatów.

d4kh77i

- Mieliśmy 60 pracowników z paszportami dyplomatycznymi, teraz wydalają około 40 z paszportami dyplomatycznymi, kolejne sześć osób z oficjalnymi, czyli okazuje się, że tracimy ponad dwie trzecie naszych pracowników - przekazał Andriejew.

Rosyjski ambasador stwierdził, że żaden z dyplomatów nie został przyłapany "na niczym nielegalnym". - Nie postawiono żadnych prawdziwych zarzutów - stwierdził.

Przyznał, że wydalenie dyplomatów to "delikatny cios", który znacznie ograniczy "nasze możliwości". Andriejew stwierdził także, że strona polska "rozumie, że nastąpi reakcja Rosji" na wydalenie dyplomatów.

d4kh77i

Andriejew: mamy prawo do własnych decyzji ws. kroków odwetowych

W środę ambasador poinformował, że dostał notę polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wydaleniu 45 pracowników ambasady i misji handlowej.

Pytany przez dziennikarzy o to, jak polska dyplomacja uzasadniała tę decyzję odparł: - Za działalność, która jest niezgodna z Konwencją Wiedeńską, jak to zwykle jest. (...) Niby oni pracowali niezgodnie z Konwencją Wiedeńską, niezgodnie z ich statusem. Po drugie sytuacja ogólna, sytuacja na Ukrainie - odpowiedział.

Jego zdaniem, nie ma do tego żadnych podstaw. - Nasi współpracownicy zajmowali się działalnością normalną, dyplomatyczną, handlową, zgodnie z ich obowiązkami - mówił Andriejew.

d4kh77i

Zaznaczył, że dyplomaci ci muszą opuścić Polskę w ciągu maksymalnie pięciu dni. - To jest decyzja suwerenna strony polskiej. Tak samo, jak mamy prawo do własnych decyzji ws. kroków odwetowych - powiedział Andriejew. Dodał, że wobec niego nie została podjęta decyzja o wydaleniu.

"To byłby jasny sygnał dla Rosji". Ekpert wskazuje drogę dla NATO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4kh77i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4kh77i
Więcej tematów