Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Zełenski w nowym nagraniu: Putin robi wszystko, by doprowadzić do "derusyfikacji" Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 31. dzień rosyjskiej inwazji. Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce podkreśliła szybko zmieniającą się naturę relacji z Polską w kierunku bliskiego partnerstwa - ocenił w sobotę "Washington Post". Wieczorem Andrzej Duda udzielił wywiadu dla TVN24. - W obliczu wojny w Ukrainie trudno mi zrozumieć postawę Viktora Orbana. Ta polityka będzie dla Węgier kosztowna - stwierdził prezydent RP. Jak podaje agencja Ria Nowosti, która powołuje się na słowa ambasadora Siergieja Andriejewa, ambasada Rosji w Warszawie może być zamknięta, choć - nawet gdyby tak się stało - "nie będzie zerwania w stosunkach dyplomatycznych między Rosją a Polską". W wieczornym wystąpieniu prezydent Zełenski powiedział, że Moskwa robi wszystko dla "derusyfikacji" Ukrainy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Ambasada Rosji w Polsce może zostać zamknięta? [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. Ambasada Rosji w Polsce może zostać zamknięta? [RELACJA NA ŻYWO] Fot: Wołodymyr Zełenski
d7rikys
Trwa łączenie
01:29, 27.03.2022

Pomoc  ukraińskim uchodźcom nie jest czymś, co powinna nieść sama Polska (...) Wszystkie demokracje na świecie mają obowiązek pomagać - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden. Zapewnił, że Stany Zjednoczone wywiążą się ze swej odpowiedzialności i przyjmą 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy.

01:20, 27.03.2022

"To był bardzo intensywny i ważny dzień. Do Polski trafi duża część amerykańskich środków pomocowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, a Stany Zjednoczone zwiększą dostawy LNG do Europy. Jednak to, co najważniejsze widzicie na tym zdjęciu: sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest silny i jest ważny dla skuteczności NATO" - napisał premier w nocy soboty na niedzielę na Facebooku. We wpisie zamieścił zdjęcie swoje z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

01:16, 27.03.2022

Rosyjscy  oligarchowie są mile widziani w Turcji, ale muszą przestrzegać prawa  międzynarodowego, aby móc prowadzić jakiekolwiek interesy, powiedział w  sobotę turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.  Zaskakujące stanowisko Ankary pojawia się po doniesieniach o przybyciu  do kraju jednostek powiązanych z jednym z najbogatszych rosyjskich  oligarchów - Romanem Abramowiczem.

01:05, 27.03.2022

Charków Music Fest odbył się pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

00:55, 27.03.2022

Poruszające wideo z charkowskiego metra. Zagrali "koncert" z dedykacją.

00:52, 27.03.2022

Biden  pokazał nam, jak ważna jest demokracja; Polska nie może być słabym  ogniwem pod tym względem - powiedział w sobotę w rozmowie z CNN  prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaapelował też o pomoc UE i ONZ w  relokacji uchodźców.

- On przypomniał nam, że demokracja jest tak ważna (...) my mamy swoje  problemy z tym rządem, z praworządnością. A teraz musimy być  najsilniejszą demokracją, jaką możemy. Nie stać nas, by mieć w Europie  słabe ogniwo w tym względzie - powiedział Trzaskowski, komentując  wizytę amerykańskiego prezydenta. Jak dodał, w trakcie przemówienia  Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego "usłyszał wszystko to, czego  chciał", m.in. o wsparciu.

Prezydent stolicy zwrócił też uwagę na trudną sytuację miasta w  związku z napływem ponad 300 tys. uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że  choć jest dumny z polskiej postawy wobec kryzysu oraz ustawy dającej  Ukraińcom "status niemal obywateli", to tak skala zjawiska jest zbyt  wielka, by Polska i Warszawa mogły sprostać jej same.

- To nakłada ogromne obciążenie na miasto takie jak moje (...)  potrzebujemy pomocy - powiedział prezydent. Dodał, że potrzebna jest  zorganizowana pomoc Unii Europejskiej i ONZ oraz program relokacji  uchodźców. 

00:33, 27.03.2022

"Jeszcze przed rosyjską inwazją Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę broń o wartości 650 milionów dolarów. Już po ataku przeznaczyliśmy kolejne 1,35 miliarda dolarów" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden, który zakończył w sobotę wizytę w Polsce i jest teraz w drodze powrotnej do USA. Jak dodał, "dzięki odwadze i waleczności Ukraińców sprzęt, który im przesłaliśmy, został skutecznie wykorzystany (przeciwko Rosji)".

00:31, 27.03.2022

Alarm przeciwlotniczy w Kijowie.

00:08, 27.03.2022

- Na wschodzie naszego kraju, gdzie (język) rosyjski, obok ukraińskiego, był zawsze stałym elementem codzienności, Rosjanie zamienili tamtejsze miasta w ruinę, tym samym robiąc wszystko, by przeprowadzić derusyfikację tej części naszego terytorium - stwierdził Zełenski.


- To kolejna manifestacja samobójczej polityki Rosji - podkreślił ukraiński prezydent. 

00:06, 27.03.2022

Skierowane przeciwko ludności cywilnej działania wojenne oznaczają, że Rosja robi wszystko, by doprowadzić do "derusyfikacji" Ukrainy - powiedział w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

00:01, 27.03.2022

Dobra wiadomość z Charkowa. Kangury z Feldman Ecoparku zostały bezpiecznie ewakuowane, mimo że wojska rosyjskie wielokrotnie ostrzeliwały transport.

23:54, 26.03.2022

Czeczeński lider Ramzan Kadyrow twierdzi, że Rusłan Gieremiejew - którego rodzina Borysa Niemcowa wymienia jako głównego podejrzanego o morderstwo rosyjskiego opozycjonisty - walczy w Mariupolu i "wykonuje (tam) swoją robotę".

23:48, 26.03.2022

Służby prezydenta Bidena opublikowały na jego koncie na Twitterze fragment przemówienia z Warszawy, w którym zwraca się bezpośrednio do Rosjan i chwali bohaterstwo Ukraińców.

23:22, 26.03.2022

W sobotę po południu trzy rosyjskie rakiety uderzyły w skład paliw we Lwowie. "Poczułem dwa wybuchy, chwilę potem usłyszałem, że leci kolejna rakieta, bo był świst i zaraz trzeci wybuch" - powiedział w rozmowie z PAP mieszkaniec osiedla znajdującego się obok bazy paliwowej.

Jak poinformował w sobotę podczas konferencji prasowej gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki, w magazyn paliw uderzyły trzy rakiety, a pięć osób zostało rannych.

Mieszkańcy Lwowa, spotkani nieopodal miejsca wybuchu, byli zaskakująco spokojni. "Byłem wtedy w domu, w kuchni. Słyszałem trzy wybuchy. W pierwszej chwili pojawił się strach i przerażenie, gdzie uderzyły rakiety. Ale przecież spodziewaliśmy się, że będą takie ataki na Lwów" - powiedział jeden z mężczyzn, mieszkający na osiedlu znajdującym się tuż obok składu paliw.

Dodał, że "Lwów nie jest już bezpiecznym miejscem. Do tej pory żyło nam się tu dobrze i w miarę spokojnie, ale to się już zmieniło. Zachodnia Ukraina nie jest bezpieczna. Wierzę, że Ukraina się obroni, znam naszych żołnierzy i ich duch walki, wygramy. Wszystko będzie w porządku" - podkreślił.

23:11, 26.03.2022

W swoim znamiennym przemówieniu, kończącym dwudniową wizytę w Polsce, prezydent USA Joe Biden zapewnił po raz kolejny, że NATO pozostanie lojalne wobec sojuszniczych państw, w tym Polski - pisze w sobotę "Bild". Niemiecka gazeta zauważa, że podkreślił też wyjątkową rolę, jaką odgrywa Polska, zapewniając opiekę uchodźcom wojennym z Ukrainy.

23:08, 26.03.2022

Jak podaje agencja Ria Nowosti, która powołuje się na słowa ambasadora Siergieja Andriejewa, ambasada Rosji w Warszawie może być zamknięta, choć - nawet gdyby tak się stało - "nie będzie zerwania w stosunkach dyplomatycznych między Rosją a Polską".

22:50, 26.03.2022

Według wicepremier Ukrainy Iryny Vereshchuk 10 korytarzami humanitarnymi otwartymi w sobotę udało się ewakuować 5200 osób. Dodała, że Mariupol opuściło 4 tys. mieszkańców. 


22:45, 26.03.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wideokonferencji z prezydentem RP Andrzejem Dudą stwierdził, że jest rozczarowany, że Ukraina nie otrzymała polskich samolotów MiG-29.

22:44, 26.03.2022

Słowa prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie "muszą służyć temu, aby prezydent Rosji Władimir Putin jasno zrozumiał, że musi się zatrzymać" - oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi Di Maio w wywiadzie telewizyjnym. Wyraził opinię, że Putin może stać się bardziej agresywny z powodu niepowodzeń na froncie.

22:43, 26.03.2022

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział w sobotę przekazanie pomocy dla ukraińskich służb państwowych i policji o wartości 100 mln dolarów.

Jak oznajmił w oświadczeniu szef dyplomacji USA, nowy pakiet pomocy ma "wzmocnić zdolności ukraińskiego MSW, by zapewniać kluczowe bezpieczeństwo granic, podtrzymać funkcje organów ścigania i zabezpieczyć rządową infrastrukturę" w obliczu rosyjskiej inwazji.

W ramach pomocy ukraińskie służby otrzymają m.in. sprzęt ochronny i taktyczny, środki medyczne i pojazdy opancerzone.

22:38, 26.03.2022

Media  w Mołdawii, oceniając sobotnie przemówienie prezydenta USA Joe Bidena w  Warszawie, zauważają, że było ono przesiąknięte odniesieniami do  trudnej historii Europy Środkowo-Wschodniej pod sowiecką okupacją oraz  historyczne z uwagi na obecną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

22:32, 26.03.2022

- To nie jest  czas, żeby Polska oczekiwała od wizyty amerykańskiego prezydenta  korzyści militarnych, wojskowych i gospodarczych. Widać to było po  przemówieniu Joe Bidena w Warszawie. Wsparł przede wszystkim Ukrainę, a  nas zapewnił po raz kolejny o bezpieczeństwie - mówią Wirtualnej Polsce  eksperci, pytani o ocenę wizyty amerykańskiego przywódcy w Polsce.

22:28, 26.03.2022

Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce podkreśliła szybko zmieniającą się naturę relacji z Polską w kierunku bliskiego partnerstwa - ocenił w sobotę "Washington Post". Dziennik podkreślił, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę zmieniła się też rola Polski w Europie.

Gazeta wspomina, że choć jeszcze podczas kampanii wyborczej Biden wymieniał Polskę w gronie "reżimów totalitarnych", w piątek określił prezydenta Andrzeja Dudę jako "brata" i chwalił jego przywództwo.

"Wizyta Bidena podkreśla szybko zmieniającą się naturę relacji USA i Polski, które przeistoczyły się w bliskie partnerstwo w obliczu rosyjskiej inwazji sąsiedniej Ukrainy" - konstatuje "WP".

Gazeta dodaje, że o ile o Polsce było głośno w ostatnich latach za sprawą twardej polityki wobec uchodźców, mniejszości LGBT oraz trudnych relacji z UE i USA, to teraz polscy przywódcy przeszli od ataków na instytucje demokracji liberalnej do "podkreślania swojej roli jako obrońców europejskiej jedności i wartości", a Polska pełni centralną rolę w obecnym kryzysie.

"Washington Post" wyraża też pogląd, że rosyjska agresja pokazała, że Polska miała rację przez lata ostrzegając Zachód przed zagrożeniem z Rosji.East News
22:23, 26.03.2022

W wyniku pożaru składu paliw spowodowanego rosyjskim ostrzałem w Dubnie (obwód rówieński) wiele pociągów pasażerskich ma opóźnienia. 


Dotyczy to przede wszystkim pociągów Iwano-Frankowsk – Krzemieńczuk i Lwów – Połtawa. Czas opóźnienia - do 2 godzin - przekazują ukraińskie służby. 

22:19, 26.03.2022
22:17, 26.03.2022

Według gubernatora obwodu rówieńskiego Witalija Kowala,  rosyjskie siły ostrzelały skład paliw w Dubnie w obwodzie rówieńskim. Na  miejscu pracują służby. 

22:15, 26.03.2022

Wojska  rosyjskie ostrzelały domy w Korosteniu w obwodzie żytomierskim, liczba ofiar jest ustalana - poinformowała w sobotę na Telegramie ukraińska prokuratura generalna.

Źródła: PAP, IAR, BBC, CNN, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7rikys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d7rikys
Więcej tematów