Trwa ładowanie...
d4b6ah6

Ambasada Izraela reaguje na słowach Glińskiego o Żydach

"Z niedowierzaniem i zdziwieniem przyjęliśmy wypowiedź Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana prof. Piotra Glińskiego dla tygodnika Wprost: 'Mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa'" - stwierdzają służby prasowe ambasady Izraela.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sam wicepremier uważa, że został źle zrozumiany, kiedy mówił o Żydach i Goebbelsie
Sam wicepremier uważa, że został źle zrozumiany, kiedy mówił o Żydach i Goebbelsie (East News)
d4b6ah6

"Wypowiedź świadczy o głębokiej niewiedzy i ignorancji oraz braku wrażliwości" - piszą izraelscy dyplomaci w oświadczeniu, do którego dotarł Onet.

Z kolei polska loża Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’rith w liście do premiera Mateusza Morawieckiego informuje, że oczekuje dymisji ministra kultury Piotra Glińskiego.

“Przykrość, jaką może odczuwać krytykowany polityk, ma się nijak do losu milionów pomordowanych” - pisze w liście do premiera Sergiusz Kowalski z B’nai B’rith.

d4b6ah6

“Nie pojmujemy, dlaczego rzecz tak oczywistą trzeba tłumaczyć ministrowi, który jest profesorem socjologii, powinien więc rozumieć etyczne proporcje i znać podstawowe fakty historyczne. Lekkość, z jaką żongluje nimi w politycznych przepychankach uwłacza pamięci ofiar nazizmu. Oczekujemy, że przeprosi Pan publicznie Żydów za swojego ministra i niezwłocznie zdymisjonuje go, bo przekroczył wszelkie granice przyzwoitości” - stwierdza przedstawiciel stowarzyszenia.

Zdanie z wywiadu

Chodzi o słowa dotyczące stosunku polityków opozycji do członków rządu i partii Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie dla "Wprost".

- Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczać, delegitymizować, mamy być tak traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa. Ma wzbudzać do nas obrzydzenie - wyliczał Gliński.

d4b6ah6

- W opozycji byliśmy wykluczani, traktowani jak trędowaci. Jesteśmy porównywani do faszystów, dyktatury, ja jestem określany jako cenzor, który przeprowadza stalinowskie czystki w teatrach itd. - mówił.

Słowa polskiego wicepremiera nie tylko wywołały burzę wśród polskich internautów, szybko podchwyciły je także zagraniczne agencje, m.in. izraelska JTA i amerykańska AP.

Gliński odpowiada

d4b6ah6

Co ciekawe, sam wicepremier uważa, że został źle zrozumiany, kiedy mówił o Żydach i Goebbelsie.

"Na Miłość Boską! Niezrozumienie, zła wola czy socjotechnika? Mówiłem wyraźnie o języku goebbelsowskim, o mechanizmie propagandy, a nie mówiłem - jak kłamie GW - że "PiS jest traktowany przez opozycję jak Żydzi przez Goebbelsa" - napisał Piotr Gliński w mediach społecznościowych.

Zaznaczył też, że ta ostatnie teza jest "szersza, poważniejsza i oczywiście nieprawdziwa".

Źródła: jewish.pl, onet.pl

d4b6ah6

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Miasto murem podzielone. Naprzeciw siebie stoją Polacy i Romowie

d4b6ah6

Podziel się opinią

Share
d4b6ah6
d4b6ah6
Więcej tematów