Trwa ładowanie...
d2l7i2x

Słowa wicepremiera Piotra Glińskiego o Żydach i Goebbelsie poszły w świat

Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczać, delegitymizować, mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa - żalił się w wywiadzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jego słowa cytują już światowe agencje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński cytowany przez zagraniczne agencje
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński cytowany przez zagraniczne agencje (East News, Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER)
d2l7i2x

Trudność budowania wspólnoty w Polsce wynika dziś z tego, że spór w kraju jest szczególnie ostry, codziennie podsycany, w warstwie językowej i symbolicznej - stwierdził w wywiadzie dla „Wprost" wicepremier Piotr Gliński. - Jeżeli przewodniczący Rady Europejskiej przyjeżdża dzień przed świętem, jednym na sto lat, i mówi o neobolszewikach, to znaczy, że mamy sytuację ekstraordynaryjną, nie do zaakceptowania z punktu widzenia polskiej racji stanu i dowodzącą, że druga strona, nie mając dla Polaków propozycji programowych, będzie każdą, nawet najświętszą okazję wykorzystywała do szerzenia nienawiści. Gdy brakuje programu, walka przenosi się w sferę emocji - dodał Gliński.

- Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczać, delegitymizować, mamy być tak traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa. Ma wzbudzać do nas obrzydzenie. W opozycji byliśmy wykluczani, traktowani jak trędowaci. Jesteśmy porównywani do faszystów, dyktatury, ja jestem określany jako cenzor, który przeprowadza stalinowskie czystki w teatrach itd. - wyliczał minister.

d2l7i2x

Słowa polskiego wicepremiera nie tylko wywołały burzę wśród polskich internautów, szybko podchwyciły je także zagraniczne agencje, między innymi izraelska JTA i amerykańska AP.

Izraelczycy cytują wypowiedź wicepremiera i przypominają o kryzysie dyplomatycznym między Polską a Izraelem, który wybuchł na początku 2018 roku, po nowelizacji ustawy o IPN. Zakładała ona, że każdy, kto "publicznie i wbrew faktom" przypisuje polskiemu narodowi odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. "Wielu uważało, że ustawa ta ma tuszować współudział Polaków w Holokauście i może przeszkodzić w badaniach historycznych" - stwierdza JTA.

Agencja AP ograniczyła się do zacytowania wypowiedzi Glińskiego i przypomnienia, że Goebbels był ministrem propagandy III Rzeszy. Wspomina też o tym, że "nazistowskie Niemcy wymordowały 6 milionów Żydów".

d2l7i2x

Podziel się opinią

Share

d2l7i2x

d2l7i2x
Więcej tematów