Trwa ładowanie...
Aleksandra dulkiewicz

Aleksandra Dulkiewicz udzieliła wywiadu "Die Welt". Skrytykowała PiS

"PiS pogłębia podziały wśród Polaków" - podkreśliła nowo wybrana prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Oceny partii rządzącej dokonała na łamach niemieckiego dziennika "Die Welt".

Share
Aleksandra Dulkiewicz udzieliła wywiadu "Die Welt". Skrytykowała PiS
Źródło: PAP, Fot: Marcin Gadomski
d1exvc3

"PiS od 2010 roku pogłębia podziały w społeczeństwie, a szczególnie od przejęcia władzy w 2015 roku. Partia wykorzystuje dla swoich celów katastrofę samolotową w Smoleńsku, w której zginął Lech Kaczyński, brat bliźniak szefa partii Jarosława Kaczyńskiego oraz inni przedstawiciele polskiej elity" - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie opublikowanej w czwartkowym wydaniu gazety.

"PiS obarcza opozycję współwiną i rozpowszechnia teorię o zamachu. W ten sposób partia uniemożliwiła wspólne przeżywanie przez ludzi żałoby" - zaznaczyła prezydent Gdańska. Społeczeństwo podzieliło się w zależności od tego, czy wierzy się w katastrofę, czy w zamach. "To jedna z przyczyn tego, że nie mamy do siebie dziś zaufania" - dodała.

d1exvc3

Śmierć Pawła Adamowicza

Dulkiewicz zastrzegła, że po śmierci jej poprzednika - Pawła Adamowicza, w Gdańsku udało się wspólnie zorganizować żałobę i nie doszło do wykorzystania emocji. "Pokazaliśmy, że jesteśmy wspólnotą" - podkreśliła.

Prezydent Gdańska powiedziała "Die Welt", że odczuła na własnej skórze "nienawiść w internecie". "Pseudodziennikarze na prawicowych portalach rozsiewali plotki, wymyślali informacje o moim pochodzeniu czy przeszłości. Nie oszczędzili nawet mojej córki. Doprowadziło to do tego, że dostawałam pogróżki. Straszne" - mówiła następczyni Adamowicza.

Jak zaznaczyła, państwowa telewizja TVP oraz "inni zbliżeni do rządu dziennikarze" wykazali się powściągliwością i powstrzymali się przed atakami na nią.

Według Dulkiewicz, Gdańsk ma ambicje stania się "miastem wzorcowym" także, jeśli chodzi o integrację uchodźców, o co zabiegał od lat Adamowicz. "Pawłowi było wstyd z tego powodu, że Polska nie przyjęła właściwie żadnego uchodźcy. Był chrześcijaninem, był bardzo wierzący, stąd jego zaangażowanie" - tłumaczyła.

d1exvc3

"Chcę kontynuować jego dziedzictwo" - zapowiedziała nowa prezydent Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1exvc3

Podziel się opinią

Share
d1exvc3
d1exvc3
Więcej tematów