Trwa ładowanie...

Albańczycy protestują przeciwko wizycie Serbów

• 24 kosowskich Albańczyków zatrzymano, gdy protestując przeciwko planowanej wizycie grupy kosowskich Serbów w prawosławnej świątyni na południu Kosowa starli się z policją

• Według sił bezpieczeństwa rannych zostało czterech funkcjonariuszy

• Rzecznik policji powiedział, że czterej funkcjonariusze zostali ranni, w tym dwaj ciężko

• Według mediów policja użyła gazu pieprzowego do rozpędzenia manifestantów, wśród których też są poszkodowani

Albańczycy protestują przeciwko wizycie SerbówŹródło: AFP, fot: ERMAL META
d4irtu5
d4irtu5

Doszło do starć między policyjnym oddziałem prewencji a około setką albańskich demonstrantów, którzy protestowali przeciwko wizycie Serbów w wiosce Muszutiszte, gdzie znajduje się m.in. monastyr Świętej Trójcy. Wieś położona jest ok. 50 km na południowy zachód od Prisztiny.

Ostatecznie Serbowie, którzy już podjechali blisko wsi, zrezygnowali z wizyty - poinformował rzecznik policji. Albańczycy uzasadnili swój protest zbrodniami popełnionymi przez Serbów na Albańczykach podczas wojny w Kosowie w latach 1998-1999.

Wojna w Kosowie, wówczas serbskiej prowincji, wybuchła w lutym 1998 roku; zakończyła się po 78 dniach w 1999 roku, po bombardowaniach Serbii przez NATO; dopiero interwencja międzynarodowa zakończyła liczne represje wobec cywilów i czystki etniczne w Kosowie, gdzie Albańczycy stanowili 90 proc. ludności, a Serbowie - 10 proc.

Kosowo ogłosiło niepodległość w lutym 2008 roku. Choć Serbia nie uznaje Kosowa, Belgrad i Prisztina podpisały przy pośrednictwie UE porozumienie o normalizacji stosunków, które umożliwiło Serbii podjęcie starań o członkostwo Unii.

Zobacz także: Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie

d4irtu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4irtu5
Więcej tematów