Trwa ładowanie...
dg8qqe9

Akcja ratownicza w Chile kosztowała 10-20 mln dolarów

Prezydent Chile Sebastian Pinera szacuje, że zakończona w czwartek akcja ratowania 33 górników z kopalni miedzi i złota San Jose kosztowała 10-20 mln dolarów.

Share
dg8qqe9

- Ich uratowanie kosztowało od 10 do 20 milionów dolarów. Państwo pokryło dwie trzecie tej sumy - powiedział Pinera w publicznej telewizji chilijskiej TVN. Pozostałą część kosztów pokryto z darów prywatnych. - Każde peso było tego warte, każde peso zostało wydane właściwie - zapewnił.

Pinera dodał, że akcję wydobycia górników, która trwała około doby, transmitowało kilkadziesiąt stacji telewizyjnych z całego świata. - Myślę, że jeszcze nigdy oczy całego świata nie były w tym stopniu zwrócone na Chile - powiedział.

Górnicy byli ratowani pojedynczo, za pomocą specjalnej kapsuły-windy spuszczanej na głębokość ponad 600 metrów. Ostatniego wydobyto około godz. 3 rano czasu polskiego w czwartek po 69 dniach od zawalenia się chodnika kopalni.

Nigdy wcześniej w historii górnictwa nie zdarzyło się, by ktokolwiek tak długo pozostawał przy życiu uwięziony pod ziemią w efekcie katastrofy i na końcu został uratowany.

dg8qqe9

Podziel się opinią

Share
dg8qqe9
dg8qqe9
Więcej tematów