Afrykańskie upały. Główny Inspektorat Pracy zaleca krótsze godziny pracy
W trakcie upałów pracownikowi przysługują szczególne prawa. Okazuje się, że może on nawet odmówić przyjścia do pracy. W artykule dowiecie się, jakie prawa i obowiązki w firmie powinny być przestrzegane w okresie afrykańskich upałów.
Główny Inspektorat Pracy wydał komunikat, w którym apeluje o skrócenie pracy w czasie największych upałów. Dodatkowo informuje, że pracownicy są zobowiązani do zaopatrzenia pracowników w zimne napoje. Dotyczy to miejsc, w których temperatura pomieszczenia przekracza 28 stopni.
Zasady BHP chroniące pracowników
Są również inne zabezpieczenia dla pracowników na wypadek upałów. Jeden z artykułów Kodeku Pracy informuje, że jeśli warunki pracy nie są zgodne z przepisami bezpieczeństwa i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
Natomiast nie jest określone, jak wysoka temperatura spełniała by podobne wymogi, aby pracownik mógł odmówić wykonywania pracy. Jednak zgodnie z zasadami BHP temperatura w firmie nie powinna przekraczać 30 stopni.
Kto może odmówić pracy w upały?
Odmowa pracy w trudnych warunkach przysługuje głównie nieletnim, kobietom w ciąży oraz osobom poważnie i przewlekle chorych. Są to osoby, dla których praca w upałach może być szczególnie niebezpieczna. W takich przypadkach pracownik może uzgodnić swoją nieobecność danego dnia z pracodawcą, bez konsekwencji finansowych.
Są również inne zabezpieczenia pracowników na wypadek "upiornych" upałów. Pracodawca powinien zadbać o odpowiedni przepływ powietrza w biurze. W oknach pomieszczeń pracowniczych powinny zostać zainstalowane rolety, ochraniające przed słońcem.
Źródło: praca.trojmiasto.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl