Trwa ładowanie...
d1axz94

Afganistan: odkryto wielki skład broni

Detonacja odnalezionej w jaskiniach amunicji (AFP)
Brytyjski kontyngent w międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej odkrył w grotach na wschodzie
Afganistanu olbrzymi arsenał broni i sprzętu wojskowego al-Qaedy - podano w piątek w podkabulskiej bazie Bagram.

d1axz94
d1axz94

Doniesienia o tym fakcie pojawiły się już we czwartek.

Rzecznik brytyjskiego oddziału, kpt. Jeff Moulton, przekazał, że w składzie znajdowało się m.in. kilkanaście dział artyleryjskich, moździerze, rakiety i inny sprzęt. Przeszukiwanie jaskiń i położonych głęboko pod ziemią w górach wschodniego Afganistanu baz al-Qaedy prowadzone jest nadal - zastrzegł Moulton.

Badane obecnie jaskinie sięgają głębokości 30-50 metrów pod ziemią; wykute w skałach pomieszczenia mają wysokość dwu-trzech metrów. Zgromadzona w nich broń miała być użyta w czasie akcji al-Qaedy w tym roku - ocenili brytyjscy wojskowi.

Brytyjska "Operacja Snipe", w której trakcie odkryto jaskinie, prowadzona była od ubiegłej soboty. Uczestniczyło w niej około tysiąca żołnierzy. Jednocześnie kilkuset kanadyjskich żołnierzy realizowało na wschodzie Afganistanu inną operację - opatrzoną kryptonimem "Torii", której celem było także spenetrowanie i ewentualne zniszczenie kryjówek al-Qaedy w regionie.

Obie operacje stanowią część kampanii, opatrzonej kryptonimem "Górski Lew" i mającej na celu likwidację ważnych baz i umocnień talibów i al-Qaedy na wschodzie Afganistanu, przede wszystkim wzdłuż granicy z Pakistanem. (mag)

d1axz94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1axz94
Więcej tematów