Afera wizowa. Rau zwlekał z nowym szefem audytu w MSZ. Funkcję pełnił Wawrzyk
Wyrzucony z rządu Piotr Wawrzyk jeszcze do ubiegłego tygodnia formalnie był przewodniczącym Komitetu Audytu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - ustaliła Wirtualna Polska. Szef dyplomacji Zbigniew Rau, mimo afery wizowej, zwlekał z wyznaczeniem następcy tak ważnej jednostki. W MSZ trwa kontrola NIK.
Jeszcze przez ponad miesiąc od dymisji z funkcji wiceszefa MSZ, Piotr Wawrzyk cały czas figurował w resortowych dokumentach jako przewodniczący Komitetu Audytu w resorcie. Choć dymisja związana z aferą wizową nastąpiła 31 sierpnia, szef MSZ zwlekał z wyznaczeniem nowej osoby odpowiedzialnej za audyt. I to w okresie, kiedy afera wizowa w resorcie doprowadziła m.in. do wszczęcia kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli.
W efekcie przez niemal sześć tygodni przewodnictwo nad Komitetem Audytu w resorcie dyplomacji było fikcyjne. A to ważna jednostka w strukturze ministerstwa, bo powinna odpowiadać za systematyczną kontrolę zarządczą. W praktyce to sprawdzanie m.in., czy decyzje są podejmowane zgodnie z przepisami prawa i wewnętrznymi procedurami, a działania skuteczne i efektywne.
Zbigniew Rau podjął decyzję o powołaniu nowego szefa komitetu dopiero w zarządzeniu z 2 października. Na przewodniczącego wskazał następcę Wawrzyka w MSZ wiceministra Jarosława Lindenberga.
Zwróciliśmy się z pytaniami do resortu o powody tej zwłoki. Do czasu publikacji nie dostaliśmy odpowiedzi.***
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypomnijmy, Piotr Wawrzyk był wiceministrem spraw zagranicznych odpowiedzialnym m.in. za sprawy konsularne i wizowe. Jak podał Onet, polityk PiS miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Pod koniec kwietnia został zatrzymany Edgar K. - jeden z najbliższych współpracowników Wawrzyka. Śledczy twierdzą, że to on stoi za stworzeniem mechanizmu załatwiania wiz za pieniądze.
Prokuratura Krajowa poinformowała, że prowadzi śledztwo z CBA, dotyczące nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku. Badane nieprawidłowości dotyczą polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.
*** Po publikacji tekstu MSZ w formie oświadczenia przesłało odpowiedzi na nasze pytania. "Nowy przewodniczący Komitetu Audytu został wskazany przez Ministra Spraw Zagranicznych niezwłocznie po powołaniu nowego podsekretarza stanu w Ministerstwie, a następnie została przeprowadzona procedura legislacyjna związana ze zmianą i opublikowaniem stosownego aktu prawnego. Zmiana na stanowisku Przewodniczącego Komitetu Audytu, nie miała wpływu na pracę Komitetu Audytu, z uwagi na fakt, że Komitet obraduje na posiedzeniach zwoływanych raz na kwartał" - przekazał resort dyplomacji.
Jarosław Lindenberg został wiceszefem MSZ w miejsce Piotra Wawrzyka 12.09.2023 r., a jego powołanie na przewodniczącego Komitetu Audytu nastąpiło dopiero zarządzeniem z 2.10.2023 r.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski