Afera wizowa. Były minister w rządzie PiS zostanie przesłuchany
Na wtorek zaplanowano kolejne posiedzenie komisji śledczej badającej nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Przesłuchani mają być dwaj świadkowie. Jeden z nich to były minister w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, który kierował kluczowym dla afery wizowej resortem.
03.06.2024 | aktual.: 03.06.2024 21:22
Wtorkowe posiedzenie ma się rozpocząć o godz. 10:00. Jako pierwszy o swoją wiedzę na temat procederu korupcyjnego przy wydawaniu wiz ma być pytany były minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Polityk ma mówić m.in. o centrum decyzji wizowych w Łodzi. Zgodnie z projektem rozporządzenia, za który odpowiadał jego podwładny, były wiceminister Piotr Wawrzyk, centrum miało obsługiwać wnioski wizowe z 21 krajów w uproszczonej procedurze. Projekt rozporządzenia ostatecznie został wycofany.
Pierwszych zatrzymań w tej sprawie CBA dokonało w kwietniu 2023 roku. Wówczas zatrzymany został ówczesny asystent Wawrzyka - Edgar Kobos.
Według śledczych Kobos otrzymał łapówki za wizy od 607 osób. Wawrzyk został odwołany z funkcji sekretarza stanu w MSZ 31 sierpnia 2023 r., natomiast w styczniu tego roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy lubelskiej delegatury CBA w śledztwie dotyczącym płatnej protekcji w związku z przyspieszaniem procedur wizowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: afera ziobrystów. "Największa afera w historii wolnej Polski"
Korupcja w MSZ? Kolejne przesłuchania
Również we wtorek przesłuchany ma zostać były prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, który w ubiegłym tygodniu odmówił składania zeznań, zasłaniając się tajemnicą handlową.
Tym razem Hinc zostanie przesłuchany na posiedzeniu zamkniętym. Były prezes zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami, że stawi się na wtorkowym przesłuchaniu.
Komisja śledcza ds. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP