Afera Mariana Banasia. Prezes NIK w jednej radzie z ministrem od służb
Jak ustaliła Wirtualna Polska, prezes NIK Marian Banaś zasiada w Radzie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W tej samej Radzie zasiada również szef MSWiA, koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. Niespodziewanie ten sam Kamiński z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim "wyrazili oczekiwanie do złożenia dymisji" przez prezesa NIK.
Krajowa Szkoła Administracja Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego to od wielu lat kuźnia kadr instytucji państwowych. Absolwenci uczelni są zobowiązani do podjęcia i wykonywania pracy przez okres co najmniej pięciu lat w urzędach administracji publicznej. Szkoła była "oczkiem w głowie" śp. Lecha Kaczyńskiego.
"Prezydent Lech Kaczyński uważał, że absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej powinni stanowić elitę kadry urzędniczej w Polsce. Elitę, która zreformuje administrację publiczną, a tym samym przyczyni się do budowy profesjonalnego i sprawnie działającego państwa" - mówiła jakiś czas temu ówczesna premier Beata Szydło.
Studentów uczelni codziennie witają słowa prezydenta Kaczyńskiego zamieszczone na pamiątkowej tablicy. "Nie stworzymy bowiem nowoczesnej Polski i nie utrzymamy suwerenności bez sprawnego i skutecznego państwa; może nim być tylko demokratyczne państwo prawa, gdzie nie mniej ważny od litery stanowionych norm prawnych jest duch, w którym one powstają, wartości, z których się wywodzą"
Banaś członkiem rady
Dyrektorem KSAP od 2016 roku jest powołany przez Beatę Szydło - Wojciech Federczyk, dr nauk prawnych. Natomiast wśród członków Rady odszukaliśmy nazwisko prezesa NIK Mariana Banasia.
Czym się zajmuje Rada? - Jest organem wnioskującym, doradczym i opiniującym. Wspiera realizację misji KSAP w zakresie rozwoju i kierunków działania Szkoły, a także czuwa nad zgodnością programu z potrzebami i wyzwaniami administracji publicznej w Polsce - informuje Wirtualną Polskę Karolina Sawicka z Biura Dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Ma również za zadanie dbać o etos przyszłych urzędników
Awantura w Sejmie. Nitras: chronicie Banasia, macie z nim deal
Radę tworzą przedstawiciele najwyższych organów administracji rządowej, ministrowie, a także przedstawiciele nauki, praktyki i środowisk opiniotwórczych powołani przez Prezesa Rady Ministrów.
Banaś, Kamiński, Gowin, Dworczyk
Od 3 lat szefem Rady jest Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości. W tym roku akademickim w jej składzie znalazł się prezes NIK Marian Banaś, obok niego szef MSWiA Mariusz Kamiński. Oprócz nich w skład Rady wchodzą m.in. minister szkolnictwa wyższego i wicepremier Jarosław Gowin, szef KPRM Michał Dworczyk, minister finansów Tadeusz Kościński, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, a także doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.
Skąd obecność w Radzie Mariana Banasia? - Każdy prezes NIK staje się członkiem Rady KSAP od momentu objęcia stanowiska. Członkowie Rady nie otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenia – informuje Wirtualną Polskę Karolina Sawicka z Biura Dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
- Rada obraduje na posiedzeniach odbywanych nie rzadziej niż dwa razy w roku. Od momentu objęcia funkcji Prezesa NIK przez pana Mariana Banasia nie odbywały się posiedzenia Rady – dodaje Karolina Sawicka z KSAP. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że posiedzenie z udziałem Mariana Banasia odbędzie się w grudniu.
KSAP unika oceny sytuacji
Na nasze pytanie o moralną ocenę zasiadania prezesa NIK w Radzie KSAP nie otrzymaliśmy odpowiedzi. - Członkowie Rady nie muszą uczestniczyć osobiście w ich posiedzeniach, mogą działać za pośrednictwem wyznaczonego zastępcy – przekazała nam jedynie Karolina Sawicka z KSAP.
Przypomnijmy, że mimo obietnic ze strony polityków PiS, do tej pory nie został ujawniony raport z kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Nieoficjalnie miała ona wykazać szereg nieprawidłowości dotyczących majątku i przepływów finansowych urzędnika. Kontrolę przeprowadzało CBA, które nadzoruje osobiście Mariusz Kamiński, który jest również koordynatorem ds. służb specjalnych.
Jak ustaliła Wirtualna Polska, raport CBA był podstawą zawiadomienia do prokuratury regionalnej w Białymstoku, które złożyli urzędnicy ministerstwa finansów. Zawiadomienie dotyczy m.in. wspomnianych, kontrowersyjnych finansowych transakcji m.in. z braćmi K., którzy wynajmowali kamienicę w Krakowie od prezesa NIK. Pisaliśmy o tym więcej: tutaj.
W czwartek rzecznik rządu ujawnił, że z raportem CBA zapoznał się premier Mateusz Morawiecki. - Zgodnie z przepisami prawa wnioski wynikające z raportu będą przedmiotem dalszych analiz – napisał na Twitterze rzecznik Piotr Muller.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Niespodziewanie w czwartkowy wieczór doszło do spotkania Kaczyński-Kamiński-Banaś. Po naradzie w siedzibie PiS partia wydała komunikat. "Władze partii wyraziły wobec prezesa Mariana Banasia oczekiwanie złożenia dymisji z zajmowanej funkcji" - przekazał rzecznik PiS Radosław Fogiel.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl