Trwa ładowanie...

Afera KNF. Sławomir Nitras o zawiadomieniu ws. posła Krzysztofa Brejzy: bolszewickie standardy

Posłowie opozycji domagają się wyjaśnienia afery KNF. Doszukują się jej związków ze SKOK-ami i GetBackiem. Krajowa SKOK w oficjalnym oświadczeniu odcina się od afery i informuje o złożeniu zawiadomienia do prokuratury na posła Krzysztofa Brejzę. "To bolszewickie standardy" - uważa poseł Sławomir Nitras.

Afera KNF. Sławomir Nitras o zawiadomieniu ws. posła Krzysztofa Brejzy: bolszewickie standardyŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3z973u
d3z973u

Opozycja domagała się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w sprawie afery KNF. Posłowie chcieli wysłuchać, co ma w tej sprawie do powiedzenia premier Mateusz Morawiecki i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Chcieli także powołania komisji śledczej ws. afery KNF. PiS nie zgodził się na tę propozycję.

Posłowie opozycji doszukują się związków afery KNF ze SKOK-ami i GetBackiem. Domagają się wyjaśnień w tej sprawie. Poseł PO Krzysztof Brejza w czwartkowym wywiadzie dla onet.pl nazwał system SKOK "systemem patologicznym i niebezpiecznym". - To system finansowy, który zaczyna przenikać kolejne instytucje państwa - stwierdził.

- Ludzie związani ze SKOK-ami w ostatnich latach wchodzili do Trybunału Konstytucyjnego, powoływani byli przez pana Chrzanowskiego na wysokie stanowiska urzędnicze w KNF - powiedział poseł PO. Dodał, że senator Grzegorz Bierecki jest szefem senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. - W parlamencie mamy do czynienia niemalże z tworzonym wewnątrz PiS-u klubem parlamentarnym SKOK-ów - powiedział Brejza.

W czwartek po południu Krajowy SKOK w oficjalnym oświadczeniu odciął się od afery i poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury na posła Krzysztofa Brejzę. "W opinii polityków Platformy Obywatelskiej za wszelkie tego typu wydarzenia odpowiadają SKOK-i i to ich zdaniem SKOK-i założyły firmę Amber Gold, sterują rynkiem finansowym w Polsce i mają decydujący wpływ na inne, ważne zjawiska życia społecznego" - czytamy w oświadczeniu.

d3z973u

"W naszej ocenie te opinie, formułowane między innymi przez posła Krzysztofa Brejzę, przekroczyły dawno granicę utraty kontaktu z rzeczywistością" - wskazuje Krajowa SKOK.

Co ciekawe, były prezes zarządu Krajowej SKOK i twórca Kas, senator PiS Grzegorz Bierecki także przygotowuje zawiadomienie do prokuratury. Przeciwko szefowej Nowoczesnej Katarzynie Lubnauer. Zawiadomienie ma dotyczyć "bezpodstawnego zawiadomienia przez panią Lubnauer prokuratury o przestępstwie".

Nazwisko Biereckiego pojawia się w ujawnionym przez "Gazetę Wyborczą" stenogramie rozmowy Leszka Czarneckiego i Marka Chrzanowskiego. Bankier opowiadał, jak twórca kas przyszedł do niego z depozytem na 60-70 mln zł, ale odmówił jego przyjęcia, obawiając się o legalność pochodzenia tych pieniędzy.

Te działania komentują na swoich profilach na Twitterze posłowie PO Sławomir Nitras i Tomasz Cimoszeiwcz.

d3z973u

"Władza przechodzi do kontrataku. Groźby prokuratora generalnego. Groźby milionerów powiązanych z aferą i obozem rządzącym PiS. Kaczyńskiego pakiet demokratyczny wobec opozycji. Nikt się tutaj nie przestraszy.
Wasze machloje wyjdą na jaw i Polacy poznają pełną prawdę" - napisał Cimoszewicz.

Jeszcze dobitniejszy jest wpis Nitrasa. "Poseł na Sejm domaga się w imieniu opozycji wyjaśnień od ministra sprawiedliwości/prokuratora generalnego w związku z aferą KNF. W odpowiedzi słyszy, że nie będzie żadnej odpowiedzi, a poseł usłyszy zarzuty prokuratorskie. Czy to nie są bolszewickie standardy?" - zastanawia się poseł PO.

d3z973u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z973u
Więcej tematów