Trwa ładowanie...

Adwokat agenta Tomka: aresztowanie ma podłoże polityczne

- Podczas mojej pracy w CBA widziałem się z Tomaszem Kaczmarkiem co najwyżej trzy razy. Czwarty raz widziałem go kilka dni temu w areszcie. Jego zatrzymanie ma tylko i wyłącznie polityczne podłoże. A ja podjąłem się obrony, nie jako dobry znajomy agenta Tomka, ale jako prawnik - mówi Wirtualnej Polsce Martin Bożek, były współpracownik Mariusza Kamińskiego, a obecnie jeden z adwokatów agenta Tomka.

Share
Adwokat agenta Tomka: aresztowanie ma podłoże polityczne
Źródło: PAP, Fot: PAP
d1rty30

Jak ujawniła w poniedziałek "Gazeta Wyborcza", obrońcą Kaczmarka został Martin Bożek, który w przeszłości był wysokim rangą pracownikiem CBA i bliskim współpracownikiem Mariusza Kamińskiego. Były funkcjonariusz Biura obecnie prowadzi kancelarię prawną w Warszawie.

Pełnomocnictwo w tej sprawie podpisała 21 lutego żona Tomasza Kaczmarka, Katarzyna.

d1rty30

- Po udzieleniu mi pełnomocnictwa zwróciłem się do prokuratury o możliwość zapoznania się z aktami. Kiedy zapoznam się z całością sprawy będę mógł odpowiedzieć na argumenty prokuratury. Według śledczych, podejrzany dotąd nie wpłacił 500 tys. zł poręczenia majątkowego i próbuje wyzbyć się majątku, czym rzekomo utrudnia śledztwo. Ale to jest opinia prokuratury. Nie wiemy, jakie podłoże mają te decyzje. Moim zdaniem, od początku cała sprawa ma polityczny charakter - mówi WP mec. Martin Bożek, obrońca Tomasza Kaczmarka.

W środę ok. południa obrońca agenta Tomka złożył wniosek o widzenie się ze swoim klientem w białostockim areszcie. Jak poinformował WP, śledczy nie rozpatrzyli go od razu, a przekazali, że decyzję podejmie kierownictwo prokuratury ok. godz. 17.00. - To nieuprawnione i celowe działanie prokuratury - mówi WP mec. Martin Bożek.

ZOBACZ: Agent Tomek szykował coś na niego tak jak na Kwaśniewskich? Wyznanie Leszka Millera

Przypomnijmy, 19 lutego Tomasz Kaczmarek został zatrzymany w rodzinnym domu w Olsztynie. Prokuratura postawiła mu dziewięć nowych zarzutów związanych z praniem brudnych pieniędzy. Następnego dnia Sąd Rejonowy w Białymstoku zdecydował o aresztowaniu byłego agenta Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz byłego posła Prawa i Sprawiedliwości do 19 maja. Kaczmarek ma spędzić w areszcie trzy miesiące. Jego obrońcy złożyli już zażalenie na decyzję sądu.

d1rty30

Dlaczego dawny, bliski współpracownik Mariusza Kamińskiego staje obecnie po stronie agenta Tomka? - Bo jego relacja jest wiarygodna, a to, że został teraz aresztowany, jest próbą zamknięcia mu ust. Podczas mojej pracy w CBA rozmawiałem może trzy razy z Tomaszem Kaczmarkiem. Czwarty raz widziałem go w areszcie jako adwokat. Występuje w tej sprawie jako prawnik i obywatel - mówi WP mec. Martin Bożek.

Z kolei w rozmowie z "Wyborczą" Bożek wyznał, że stracił zaufanie do swojego byłego przełożonego Mariusza Kamińskiego.

- Pamiętam, z jaką niechęcią Mariusz przed laty mówił o komunistach i postkomunistach. Dla niego istota zła nie polegała na ideologii, którą głosili, ale na tym, że byli uprzywilejowani, kradli, nadużywali władzy, interes partykularny stawiali ponad interesem społeczeństwa, popierali nepotyzm i kumoterstwo. Dzisiaj się zastanawiam: czy w ten sam sposób nie postępują aparatczycy PiS, a także sam Kamiński? - mówił Bożek.

d1rty30

Żona agenta Tomka: to zemsta

Tuż po zatrzymaniu Tomasza Kaczmarka, w podobnym tonie wypowiadała się jego żona - Katarzyna. - Cała sprawa jest motywowana politycznie, a zatrzymanie i aresztowanie jej męża mają związek z jego niedawnym telewizyjnym wywiadem, w którym mówił o śledztwie CBA ws. tzw. willi Kwaśniewskich - mówiła Katarzyna Kaczmarek.

Chodziło o operacje CBA z lat 2007-09, które miały dowieść, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy są "cichymi" właścicielami okazałego domu w Kazimierzu Dolnym, ale majątek ten ukrywają.

W rozmowie z WP Katarzyna Kaczmarek przekonywała nas, że jej mąż miał wiedzieć już wcześniej, że zostanie zatrzymany. - Wiedzieliśmy, że taka kara nas spotka. Mąż został uprzedzony. Funkcjonariusz, który do nas przyjechał, powiedział, że przekaz był jeden: po co ci to było, mają cię uciszyć do wyborów, żebyś nie latał po mediach - mówiła Katarzyna Kaczmarek.

Jak twierdzi, ona też za jakiś czas prawdopodobnie zostanie zatrzymana. - Działania mają zostać podjęte również wobec mnie - oznajmia. - Mam zostać uciszona, potraktowana w taki sam sposób, jak mój mąż. Doprowadzenie ma być siłowe, ma być wniosek o areszt.

d1rty30

15 zarzutów dla byłego agenta

Według białostockiej prokuratury, Kaczmarek działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy z województwa warmińsko-mazurskiego w kwocie 39 milionów złotych. Były agent i były poseł PiS usłyszał również zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami około 10 mln złotych. W sumie śledczy postawili mu 15 zarzutów, a w sprawie podejrzanych jest ok. 40 osób. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rty30

Podziel się opinią

Share
d1rty30
d1rty30
Więcej tematów