PolskaAdwokaci zabierają głos ws. zmian w sądownictwie. Zmiany PiS upolityczniają sądy

Adwokaci zabierają głos ws. zmian w sądownictwie. Zmiany PiS upolityczniają sądy

W czasie burzliwej debaty w Sejmie na temat nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym obradowała Naczelna Rada Adwokacka. Prawnicy sprzeciwiają zmianom dokonywanym przez PiS. Według adwokatów zmiany w sądownictwie prowadzą do jego upolitycznienia.

Adwokaci zabierają głos ws. zmian w sądownictwie. Zmiany PiS upolityczniają sądy
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Radosław Rosiejka

W uchwale Naczelnej Rady Adwokackiej "apeluje do władz publicznych o poszanowanie oraz ochronę ładu konstytucyjnego i sprzeciwia się zmianom ustrojowym dokonywanym bez zachowania procedury zmiany Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". A właśnie zmiany w Sądzie Najwyższym i KRS proponowane przez PiS wymagają zmiany konstytucji.

Według Naczelnej Rady Adwokackiej, rozwiązania tworzone przez PiS zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu sądów w demokratycznym państwie prawnym. "Regulacje zawarte w wymienionych aktach prawnych w istotnym zakresie nie dadzą się pogodzić z podstawowymi zasadami konstytucyjnymi" – stwierdzają adwokaci w uchwale. Tymi zasadami są: trójpodział władzy, niezależność sądownictwa, niezawisłości sędziów oraz określona w konstytucji kadencyjność członków KRS i prezesa Sądu Najwyższego.

Resort sprawiedliwości kontra sędziowie. Jak się powołuje sędziów w Europie?

Naczelna Rada Adwokacka w swojej uchwale zauważa, że sposób prac nad projektami dotyczącymi sądownictwa podważa zaufanie do państwa i uchwalanego prawa. Ustawa o Sądzie Najwyższym nie trafiła do konsultacji społecznych, ponieważ projekty poselskie nie muszą być konsultowane.

Celem jest zwiększenie władzy Zbigniewa Ziobry

Według Naczelnej Rady Adwokackiej, zmiany planowane przez PiS "wykraczają poza granice określone w Konstytucji RP", a celem ustaw o KRS sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym jest "zwiększenie wpływu ministra sprawiedliwości na funkcjonowanie i kształt sądownictwa".

"Istota powyższych zmian sprowadza się do faktycznego przejęcia politycznej kontroli nad sądami, co stanowi naruszenie wyrażonej w art. 10 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasady podziału i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej" – zauważa w uchwale Naczelna Rada Adwokacka.

Naczelna Rada Adwokacka też chce zmian

Według adwokatów, Polacy chcą uproszczenia skomplikowanych procedur w sądownictwie, zniesienia barier sądowych i zwiększenia tempa rozpatrywania spraw. Zwracają uwagę na potrzebę informatyzacji wymiaru sprawiedliwości i usprawnienia modelu rozpatrywania spraw trafiających do sądów.

"Naczelna Rada Adwokacka, podtrzymując stanowisko co do potrzeby wprowadzenia proobywatelskich zmian w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, wskazuje, że uchwalone ustawy o KRS i ustroju sądów powszechnych, jak również (…) projekt ustawy o Sądzie Najwyższym nie realizują postulatów ukierunkowanych na usprawnienie i zwiększenie efektywności ochrony praw obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" – zauważają adwokaci.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)