Trwa ładowanie...

Polacy chcą zmian w sądownictwie, ale nie takich, jakie proponuje Zbigniew Ziobro

Większość Polaków dostrzega problemy wymiaru sprawiedliwości i uważa, że reforma sądownictwa jest potrzebna. Nie zgadzają się oni jednak z koncepcją rządu.

Polacy chcą zmian w sądownictwie, ale nie takich, jakie proponuje Zbigniew ZiobroŹródło: WP.PL
dhaf70c
dhaf70c

Jak wynika z sondażu "Dziennika Gazety Prawnej", Polacy źle oceniają wymiar sprawiedliwości - 25 proc. - zdecydowanie negatywnie, 28 proc. raczej negatywnie. Jedynie 3 proc. badanych było przekonanych, że sądownictwo w kraju funkcjonuje dobrze. Odpowiedź "raczej pozytywnie" wskazało 18 proc. pytanych. Stanowiska w sprawie nie miało z kolei 26 proc. respondentów.

– Boli mnie, że nadal tylko 31 proc. badanych ma dobre zdanie o polskim sądownictwie. Choć oczywiście nie jest to zaskoczenie, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że obecny rząd zdaje się być na wojnie z sędziami – powiedział Jarosław Gwizdak, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód.

Za reformą sądownictwa opowiedziało się 72 proc. pytanych, przeciwko niej - 12 proc. Pozostałe 16 proc. nie odpowiedziało na pytanie, czy sądownictwo w Polsce wymaga zmian.

Ziobro powinien móc więcej?

Polacy zostali też zapytani o ocenę propozycji rządu, według której minister sprawiedliwości mógłby powoływać prezesów sądów samodzielnie - bez konsultacji ze zgromadzeniem ogólnym sędziów. 49 proc. badanych ten pomysł oceniło negatywnie, kolejne 21 proc. - pozytywnie. Zdania w tej sprawie nie miało natomiast 30 proc. pytanych.

dhaf70c

Jaki stosunek do tej zmiany mają wyborcy poszczególnych partii? Aż 99 proc. elektoratu Nowoczesnej jest przeciwne zwiększeniu kompetencji ministra sprawiedliwości. 77 proc. zwolenników PO krytykuje tę propozycję rządu. Tego zdania jest też 44 proc. sympatyków Kukiz'15. Co więcej, pomysł ma swoich przeciwników również w grupie osób głosujących na Prawo i Sprawiedliwość - 18 proc.

O pomysłach głośno, ale negatywnie

Badanych zapytano też o to, czy w ogóle słyszeli o reformie sądownictwa proponowanej przez Zjednoczoną Prawicę. 54 proc. badanych odpowiedziało twierdząco, 46 proc. pytanych przyznało, że nie wie o pomysłach zmian. Jak ogólnie Polacy je oceniają? 36 proc. respondentów je krytykuje, tyle samo wskazało na odpowiedź "trudno powiedzieć". 28 proc. ankietowanych ma z kolei pozytywny stosunek do reformy proponowanej przez Zjednoczoną Prawicę.

Wgląd do finansów

Jakich zmian chcą więc Polacy? Zdaniem większości pytanych oświadczenia majątkowe sędziów powinny być bardziej szczegółowe. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 61 proc. respondentów, przeciwko niemu - 17 proc. Od głosu wstrzymało się pozostałe 22 proc. badanych.

dhaf70c

– Ten sondaż pokazuje, że prawdziwa reforma jest potrzebna, tyle że żadna z ustaw ministra Ziobry, które wpłynęły do Sejmu, nie jest reformą. (...) Te wyniki są pocieszające. Mimo nieprawdziwej informacji ze strony resortu sprawiedliwości, większość społeczeństwa nie daje się nabrać – podsumował Borys Budka, minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL.

Sondaż został przeprowadzony na panelu Ariadna w dniach 14-18 kwietnia 2017 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1045 dorosłych Polaków

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

dhaf70c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhaf70c
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj