Trwa ładowanie...

Adrian Zandberg ostro o Oldze Tokarczuk. "Powinna zapłacić podatek od Nagrody Nobla"

- Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od Nagrody Nobla - to słowa lidera Lewicy Razem, Adriana Zandberga. Jak dodał polityk, w jego opinii wszystkie osoby w systemie podatkowym powinny być traktowane równo.

Adrian Zandberg ostro o Oldze Tokarczuk. "Powinna zapłacić podatek od Nagrody Nobla"Źródło: East News, fot: Jakub Kaminski/East News
d4iykqv
d4iykqv

Swoją opinię lider Lewicy Razem wyraził w środowym wywiadzie dla RMF FM.

Adrian Zandberg: Olga Tokarczuk powinna zapłacić

Adrian Zandberg zapytany o to, czy laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Olga Tokarczuk powinna zapłacić od niej nagrodę powiedział wprost: "Odpowiedź jest bardzo prosta: tak" - mówił.

Swoją opinię uzasadnił koniecznością równego traktowania wszystkich obywateli. "Rozsądniejsze byłoby to, żeby wszyscy w systemie podatkowym byli traktowani równo" - podkreślił Zandberg.

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla

Przypomnijmy, w październiku 2019 roku Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Tym samym jest to pierwszy literacki Nobel dla Polski od 23 lat.

d4iykqv

Z Nagrodą Nobla poza dyplomem i medalem wiąże się także spora gratyfikacja finansowa. Każdy z laureatów otrzymuje od Banku Szwecji im. Alfreda Nobla 9 milionów koron szwedzkich. W październiku 2019 roku w przeliczeniu na złotówki suma ta wynosiła około 3 mln 586 tys. 500 złotych.

Olga Tokarczuk i wysoki podatek od Nagrody Nobla

Krótko po przyznaniu Nobla dla Tokarczuk, minister Jerzy Kwieciński podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Projekt tego rozporządzenia jest obecnie procedowany.

Gdyby nie został przyjęty przez Sejm, Tokarczuk musiałaby zapłacić podatek dochodowy oraz daninę solidarnościową od laureatów Nagrody. Szacowana wartość do zapłaty to około 1,25 mln złotych.

Źródło: RMF FM

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na Wasze zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d4iykqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iykqv
Więcej tematów