ycipk-2uv18q

Adam O. miał zostać zatrzymany przez policję w Finlandii. Był partnerem Ewy Tylman

Funkcjonariusz ABW Adam O. został zatrzymany przez policję w Finlandii - podaje wyborcza.pl. Miał poruszać się wraz z kolegą trasą Rajdu Finlandii fałszywym samochodem rajdowym. Mężczyzna zeznawał w głośnej sprawie śmierci swojej partnerki Ewy Tylman, ale obie sprawy nie mają nic wspólnego ze sobą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam O. zeznawał w sprawie śmierci Ewy Tylman
Adam O. zeznawał w sprawie śmierci Ewy Tylman (Agencja Gazeta, Fot: Jędrzej Nowicki)
ycipk-2uv18q

Do zatrzymania Adama O. i Arkadiusza T., który ma również pracować w ABW, doszło na początku sierpnia tego roku w miejscowości Jyväskylä. Odbywał się tam 69. Rajd Finlandii. Mężczyźni mieli tam pojechać rajdowym samochodem marki Mitsubishi - podaje wyborcza.pl.

Drugiego dnia rajdu organizator wydarzenia zamieścił na Facebooku apel do kibiców. "Ta dwójka Polaków porusza się w okolicach Jyväskylä. To fałszywy samochód rajdowy, może próbować wjechać na odcinki specjalne. Jeśli zauważycie, natychmiast zgłaszajcie" - napisali organizatorzy, załączając zdjęcie biało-czerwonego mitsubishi samochodu oklejonego jak samochód rajdowy.

ycipk-2uv18q

Zaraz potem fińska policja zatrzymała mężczyzn.

"Przedmiotem dochodzenia są liczne przypadki sprowadzenia zagrożenia w ruchu drogowym. Zatrzymani mężczyźni jechali trasami odcinków specjalnych, filmując je. Przyznali, że jechali samochodem oklejonym jak rajdowy, a jako motyw podali promocję wyścigów w swoim kraju" - podała policja w komunikacie.

- Można odstąpić od przepisów ruchu drogowego tylko biorąc udział w imprezie sportowej jako zawodnik - powiedział fińskiej sieci telewizyjne Yle komisarz ds. przestępczości Kari Aaltio.

"Dochodzenie trwa"

ycipk-2uv18q

Policja bada również, czy naklejki umieszczone na samochodzie nie naruszały praw autorskich. Według Aaltio samochód wyglądał jak rajdowy, ale nie spełniał tych kryteriów.

Jak dodał komisarz, w grę mogą wchodzić także zarzuty za "przestępstwo związane z zażywaniem środków odurzających".

Po kilku dniach mężczyźni zostali zwolnieni i opuścili Finlandię.

- Dochodzenie trwa. Sprawa zostanie przekazana prokuratorowi, który podejmie decyzję, czy wnieść akt oskarżenia - powiedział wyborczej.pl komisarz Aaltio.

ycipk-2uv18q

"Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie podaje informacji na temat byłych, jak i czynnych w służbie funkcjonariuszy" - skomentowała gazecie agencja. Nie chciała jednak wyjaśnić, czy Adam O. oraz Arkadiusz T. nie pracują już w ABE.

Zagadka śmierci Ewy Tylman

Śmierć Ewy Tylman była głośną sprawą kryminalną. 26-latka zaginęła w listopadzie 2015 r., gdy wraz z kolegą Adamem Z. wracała z nocnej imprezy w centrum Poznania. Jej ciało po kilku miesiącach wyłowiono z Warty. Do dziś nie wiadomo, jak zginęła.

Partnerem tragicznie zmarłej kobiety był Adam O., funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Poznania. Byli ze sobą kilka lat, poznali się na studiach anglistycznych. Przed sądem Adam O. zeznawał w kominiarce, bo pracował "pod przykryciem", czyli zmienioną tożsamością.

ycipk-2uv18q

Oskarżonym o zabójstwo Ewy Tylman był Adam Z., kolega z pracy. W kwietniu tego roku poznański sąd uniewinnił mężczyznę.

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2uv18q
ycipk-2uv18q
ycipk-2uv18q