Afera wokół wiceministra. Jest nowe oświadczenie ABW
Postępowanie sprawdzające wobec wiceministra MSZ Andrzeja Szejny wciąż trwa. ABW bada, czy Szejna spełnia warunki do dostępu do informacji niejawnych o wyższej klauzuli tajności.
Co musisz wiedzieć?
- ABW prowadzi postępowanie sprawdzające wobec Andrzeja Szejny, które ma ustalić, czy wiceminister daje rękojmię zachowania tajemnicy.
- Szejna otrzymał czasowy dostęp do dokumentów ściśle tajnych dzięki zgodzie szefa MSZ Radosława Sikorskiego, mimo że pełne postępowanie weryfikacyjne jeszcze się nie zakończyło.
- Premier Donald Tusk poprosił o urlopowanie Szejny oraz pilne wyjaśnienie sprawy.
Dlaczego ABW bada wiceministra Szejnę?
Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, Andrzej Szejna ma dostęp do informacji "ściśle tajne". Dziennikarze WP Patryk Słowik i Paweł Figurski ustalili, że uprawnienia zostały przyznane Szejnie nie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, lecz przez przełożonego Szejny, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
- Od dnia 13 marca 2024 roku, na podstawie art. 34 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, pan minister Szejna posiada zgodę wydaną przez ministra spraw zagranicznych na udostępnienie informacji niejawnych o klauzuli "ściśle tajne" do czasu zakończenia postępowania sprawdzającego - informował nas rzecznik prasowy MSZ Paweł Wroński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dalej ze stanowiskiem Szejny? "Jest w bardzo trudnej sytuacji"
ABW o Szejnie: Postępowanie nie zostało zakończone
O postępowanie sprawdzające wobec Szejny Polska Agencja Prasowa zapytała Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
"Postępowanie sprawdzające prowadzone wobec ministra Andrzeja Szejny nie zostało zakończone, nadal trwają czynności weryfikacyjne zmierzające do realizacji celu wskazanego w ustawie (o ochronie informacji niejawnych), czyli ustalenie, czy osoba sprawdzana daje rękojmię zachowania tajemnicy" - napisał zespół prasowy ABW.
Dodano, że "w toku prowadzonych czynności weryfikowane są wszelkie informacje dotyczące osoby sprawdzanej, które mogą mieć znaczenie dla wyniku postępowania sprawdzającego".
ABW podała też, że zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych można wyrazić pisemną zgodę na udostępnienie informacji niejawnych o klauzuli "poufne", "tajne" lub "ściśle tajne" osobie, wobec której wszczęto postępowanie sprawdzające.
W sprawie wiceministra Szejny "to nie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydawała zgodę, zatem nie możemy komentować tej decyzji" - podkreślono.
"Obowiązujące przepisy, w tym art. 72 oraz art. 73 przywołanej ustawy, nakładają na ABW ograniczenia co do możliwości udostępniania informacji dotyczących prowadzonych postępowań sprawdzających, jak również osób, wobec których tego rodzaju postępowania były lub są prowadzone" - zastrzegła ABW.
Co dalej z wiceministrem Szejną?
We wtorek premier Donald Tusk poprosił ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o urlopowanie Szejny oraz "pilne wyjaśnienie sprawy w każdym aspekcie". Dodał, że nie chodzi o "kłopoty zdrowotne", ale "inne wątki", które pojawiły się w związku z wiceministrem.
W ostatnich tygodniach media informowały o problemach Szejny z alkoholem oraz prokuratorskim postępowaniu w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu tzw. kilometrówek - czyli rozliczaniu wyjazdów prywatnym samochodem w celach służbowych.
We wtorek wiceminister odniósł się do zarzutów, informując, że "zmierzył się z problemem nadużywania alkoholu" i odzyskał kontrolę nad zdrowiem. Podał też, że oświadczenie o terapii zostało zweryfikowane przez ABW. Szejna zapewnił również o prawidłowym rozliczaniu tzw. kilometrówek.
Z kolei Wroński informował, że minister Sikorski rozmawiał z Szejną i otrzymał zapewnienie, że wiceminister skutecznie walczy z nałogiem.