PolskaAbp Stanisław Gądecki ostrzega opozycję. "To źle rokuje"

Abp Stanisław Gądecki ostrzega opozycję. "To źle rokuje"

Zbyt łatwo godzimy się na to, by w polskich sporach arbitrem był czynnik zewnętrzny - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Ostrzegł też, że to "bardzo niepokojąca tendencja, która kiedyś sprowadzała zewnętrzne interwencje w polskie sprawy i przyspieszała rozbiory".

Abp Stanisław Gądecki ostrzega opozycję. "To źle rokuje"
Źródło zdjęć: © Forum | Krystian Maj
Arkadiusz Jastrzębski

28.08.2017 | aktual.: 25.03.2022 13:14

Odwoływanie się do sił zewnętrznych, niemożność załatwiania spornych spraw w gronie Polaków dowodzą słabości naszej demokracji - stwierdził abp Gądecki w wywiadzie dla "Do Rzeczy".

- Wsłuchiwać się trzeba w głosy wszystkich, a przede wszystkim w rzeczowe argumenty. (…) Akceptowanie interwencjonizmu zewnętrznego jako stałej zasady źle rokuje na przyszłość. Interes Unii nie zawsze musi pokrywać się z interesem poszczególnych krajów unijnych, co również Unia musi brać pod uwagę - dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Hieracha był także pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. - Sprawiedliwość domaga się reparacji, tak jak ona została przeprowadzona we wzorcowy sposób między Niemcami a Izraelem - ocenił.

- Nie należy mieszać moralnego i materialnego wymiaru pojednania. Nie wolno mówić, że skoro dokonało się pojednanie moralne, to do kwestii reparacji materialnych nie ma co wracać. Inna bowiem jest pozycja zaatakowanej ofiary, a inna agresora - dodał w rozmowie z Piotrem Semką.

"Regulacja skali przyjmownia imigrantów"

Przewodniczący KEP proszony o ocenę polityki rządu w sprawie uchodźców wskazał, że "nauczanie Kościoła daje państwu prawo do decyzji i regulacji skali przyjmowania imigrantów". - Czym innym jest sprawa uchodźców. Tutaj bowiem nie chodzi o polepszenie sytuacji ekonomicznej, lecz o zagrożenie życia - ocenił.

- Stoimy jednak na stanowisku, że należy stworzyć korytarze humanitarne dla najbardziej poszkodowanych z krajów ogarniętych wojną. U nas na razie ta idea nie doczekała się jeszcze szczęśliwego rozwiązania, ale wierzę, że zostanie ona rozwiązana. Jeśli tylko się da, to nie należy odrywać ludzi od ich ojczyzny i warto pomagać im na miejscu - dodał hierarcha.

"Najdłuższa żałoba trwała miesiąc"

Duchowny pytany o zapowiedź końca miesięcznic smoleńskich w 2018 r. i to, czy nie trwały za długo, odparł: "pan Jarosław Kaczyński podjął rozsądną decyzję, ogłaszając że 96. miesięcznica będzie ostatnią". Zaznaczył jednak, że pamięć o zmarłych obchodzi się dzisiaj także w przypadku odległych rocznic. Jego zdaniem, blokowanie miesięcznic i nieszanowanie żałoby innych ludzi zasługuje na naganę.

Odnosząc się do kwestii budowy pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej, przewodniczący KEP ocenił, że powinien się on znaleźć w "godnym miejscu". - Rozumiem postulat uczczenia zmarłego prezydenta gdzieś w centrum Warszawy. Byłem niedawno w Siedlcach i widziałem jego pomnik w centrum miasta. Dlaczego nie może być tak w jego mieście? - powiedział arcybiskup w rozmowie z "Do Rzeczy".

"Rosyjski bałagan"

Oceniając decyzję o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej, abp Gądecki wskazał, że wyniki badań wykazały przy pochówkach efekty bałaganu i nieprawidłowości.

- Czy ze strony rosyjskiej miał to być jakiś element upokorzenia i pokazania tego, "kto tu rządzi", czy był to raczej "zwyczajny" sposób postępowania w tego rodzaju sprawach, wynikający z braku szacunku dla podmiotowości człowieka, tego nie wiem. Być może dla nich bałagan z zawartością trumien oznacza coś zupełnie innego niż dla nas - powiedział.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (807)