Trwa ładowanie...
d1veaa3

Abp Marek Jędraszewski odbierze nagrodę na KUL. "Nazywa rzeczy po imieniu"

Abp Marek Jędraszewski odbierze w sobotę wyróżnienie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Coroczna nagroda im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest za "wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, organizacyjne i zawodowe".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (zdj. arch.)
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (zdj. arch.) (East News, Fot: ADAM WOJNAR/POLSKA PRESS/Polska Press/East News)
d1veaa3

W sobotni poranek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpocznie się konferencja naukowa "Kardynał Stefan Wyszyński - absolwent Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL". Organizuje ją Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

Podczas wydarzenia nastąpi wręczenie Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Tegoroczny laureatem został metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Duchowny zasłynął m.in. kontrowersyjną wypowiedzią podczas nabożeństwa w intencji ofiar Powstania Warszawskiego.

"Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły" - powiedział podczas mszy w Bazylice Mariackiej. Po czym dodał "nie czerwona, a tęczowa".

d1veaa3

Zobacz też: WOŚP 2020. Wicerzecznik PiS przyszedł do studia bez serduszka, wyszedł już z nim

Nominację dla metropolity skomentował kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL. - Samo nauczanie Jezusa Chrystusa dla niektórych było kontrowersyjne, podobnie nauczanie Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Abp Marek Jędraszewski nazywa rzeczy po imieniu i to się niektórym nie podoba. Jako ludzie Kościoła mamy obowiązek mówić prawdę i demaskować kłamstwo - mówił w rozmowie z Kurierem Lubelskim" ks. prof. Mirosław Sitarz.

Z kolei rzecznika Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podkreśla, że "nagrody przyznawane są przez autonomiczną decyzję Stowarzyszenie Absolwentów, a uczelnia nie komentuje tych decyzji".

d1veaa3

Kim jest arcybiskup Marek Jędraszewski?

Marek Jędraszewski przez lata związany był z poznańskim Kościołem. Był bliskim współpracownikiem abp. Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam Paetz złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.

Arcybiskup Jędraszewski od 2017 pełni posługę metropolity krakowskiego. Od tego czasu był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.

d1veaa3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Kurier Lubelski"

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d1veaa3

d1veaa3
d1veaa3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów