Trwa ładowanie...

Abp Jędraszewski: młodzi zatęsknią za Kościołem i powrócą

Abp Marek Jędraszewski stwierdził, że młodzi ludzie są poddawani "presji", by odejść z Kościoła. Według niego, ci którzy już przestali chodzić na nabożeństwa, jeszcze za tym "zatęsknią i powrócą". W udzielonym wywiadzie metropolita krakowski stwierdził też, że Kościół powinien zabierać głos w istotnych sprawach, jednak "nie jest od patrzenia władzy na ręce".

Share
Abp Jędraszewski: młodzi zatęsknią za Kościołem i powrócą
Abp Jędraszewski: młodzi zatęsknią za Kościołem i powrócąŹródło: PAP
dpinrfm

W rozmowie z tygodnikiem "Niedziela", hierarcha był pytany m.in. o to, czy wciąż potrzebujemy biskupów, którzy będą kontrolować władzę.

Parlament i NIK powinny kontrolować władzę

- Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce. Od tego są w naszym państwie parlament i Najwyższa Izba Kontroli. Zadaniem Kościoła natomiast jest głosić Ewangelię i stać na straży dobra wspólnego oraz narodu polskiego ochrzczonego w 966 r., czyli 1055 lat temu - odparł abp Jędraszewski.

dpinrfm

Powołując się na nauczanie papieża Jana Pawła II, metropolita krakowski mówił, że u podstawy demokracji "musi być prawo boże". - Wszystko natomiast, co się temu prawu sprzeciwia, prędzej czy później obróci się zarówno przeciwko dobru wspólnemu, jak i dobru poszczególnych ludzi - dodał.

Zobacz też: Bartłomiej Sienkiewicz odpowiada Aleksandrowi Kwaśniewskiemu

Według niego Kościół ma prawo i obowiązek zabierać głos w debacie publicznej w kwestiach, którymi się zajmuje. Wśród nich arcybiskup wymienił sprawiedliwość, wzajemny szacunek i pokój.

dpinrfm

W wywiadzie poruszono też temat sytuacji Kościoła w pandemii. Abp Jędraszewski powiedział, że wiele starszych osób, po przerwie spowodowanej obostrzeniami, wróciło do uczestnictwa w mszach świętych sprawowanych w świątyniach. Przyznał jednak, że znaczna część wiernych pozostała jeszcze w domach "z obawy o życie, a nawet zdrowie".

Młodzi "zatęsknią i powrócą"

- Z powodu pandemii wiele więzów zostało naruszonych, m.in. także na skutek katechezy on-line. Myślę, że teraz ci młodzi zatęsknią za swoim katechetą, za swoim kościołem i powrócą - powiedział hierarcha. Dodał, że jesienią, przed drugą falą pandemii COVID-19 nie widział młodych ludzi w kościołach.

Pytany o wyzwania z jakimi Kościół będzie się musiał zmierzyć po pandemii, abp Jędraszewski wskazał na konieczność znalezienia nowych form dotarcia do młodzieży. - Presja wywierana na nich, aby odeszli od Kościoła, od sakramentów, od tego, czym żyje Kościół, jest ogromna - zaznaczył metropolita krakowski.

Zobacz też:

dpinrfm

 Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpinrfm

Podziel się opinią

Share
dpinrfm
dpinrfm
Więcej tematów