Trwa ładowanie...
d70zkky

Abp Grzegorz Ryś napisał list do wiernych diecezji kaliskiej, gdzie zastępuje biskupa Edwarda Janiaka

Abp Grzegorz Ryś wystosował list do wiernych, który był w niedzielę odczytywany we wszystkich kościołach diecezji kaliskiej. Zapowiada w nim m. in., że wystąpi o przywrócenie mu kompetencji w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych tej diecezji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Grzegorz Ryś napisał list do wiernych diecezji kaliskiej, gdzie zastępuje biskupa Edwarda Janiaka
Abp Grzegorz Ryś napisał list do wiernych diecezji kaliskiej, gdzie zastępuje biskupa Edwarda Janiaka (Marian Zubrzycki / Forum)
d70zkky

Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś, który przejął administrowanie diecezją kaliską w zastępstwie biskupa Edwarda Janiaka, wystosował to wiernych list. Jest on odczytywany w niedzielę we wszystkich kościołach tej diecezji.

- Macie więc prawo pytać: Kościele Święty, czy to naprawdę Ty? Macie to prawo, zwłaszcza Wy, którzy podobnie jak Jan postawiliście w życiu wszystko na Kościół, utrzymujecie go swoją ofiarnością, budujecie gorliwością i radykalizmem wiary, świadczycie o chrześcijaństwie w świecie, który mu wcale nie sprzyja, a nierzadko czyni przedmiotem drwin i ataków - napisał.

Abp Grzegorz Ryś: Będę w Kaliszu, ale zapraszam też do Łodzi

- Tak długo, jak długo będzie to potrzebne, jestem do waszej dyspozycji - napisał m. in. abp Ryś. Wyznaczył on do końca grudnia 16 dni, kiedy w Kaliszu będzie przyjmował interesantów. Zaznaczył jednak, że w sprawach bardzo pilnych można się z nim spotkać w Łodzi.

d70zkky

– Tu proszę o zrozumienie: na co dzień muszę pozostawać w archidiecezji łódzkiej, która przygotowuje się właśnie do Jubileuszu 100-lecia powstania – czytamy w liście.

Abp Ryś poinformował także, że w najbliższym czasie wystąpi do Nuncjatury apostolskiej w Polsce z wnioskiem o przywrócenie mu kompetencji w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej. Zaprosił on również wszystkich księży diecezji kaliskiej na rekolekcje, które będzie wygłaszał w drugiej połowie września w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Abp Grzegorz Ryś: Zderzamy się z grzechem ciężkim i skrywanym

- Ufam – jak zapewne Wy wszyscy – iż moja nadzwyczajna posługa w Kaliskim Kościele nie potrwa długo, i że w niedługim czasie Kościół ten na nowo będzie się cieszył swoim diecezjalnym biskupem. Znam swoją rolę z natury przejściową; w tej jednak mierze, jaka jest mi wyznaczona chcę Wam wszystkim posłużyć. I takim mnie przyjmijcie – pisze metropolita łódzki do wiernych
.

d70zkky

Metropolita łódzki przejął administrowanie diecezją kaliską 27 czerwca w zastępstwie biskupa Edwarda Janiaka. W głośnym filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" został on oskarżony o tuszowanie przypadków molestowania seksualnego przez księży. Władze kościelne prowadzą w tej sprawie postępowanie, a papież Franciszek nakazał biskupowi Janiakowi opuszczenie diecezji kaliskiej.

- Zderzamy się z grzechem ciężkim i skrywanym dramatycznie uderzającym w dzieci i młodzież, gorszącym i deprawującym Kościół od środka - stwierdził w swoim liście abp Grzegorz Ryś.

Zobacz też: Szarpanina Sławomira Nitrasa z Sebastianem Kaletą. "Wiceminister próbował przerwać konferencję"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d70zkky

Podziel się opinią

Share

d70zkky

d70zkky
Więcej tematów