Abp Gądecki o uchodźcach na pasterce. Przypomniał słowa papieża
W podejmowaniu problemu uchodźców i ubiegających się o azyl najważniejszym punktem odniesienia nie może być bezpieczeństwo narodowe, lecz jedynie człowiek - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W homilii wygłoszonej w poznańskiej katedrze podczas Mszy Pasterskiej przypominał obowiązki chrześcijan.
25.12.2017 | aktual.: 25.03.2022 13:04
- Bez prawdy o człowieku - wpisanej przez Stwórcę w jego serce - wolność i miłość ulegają osłabieniu, a wymiar sprawiedliwości traci swoją podstawę - mówił abp Gądecki. Zaznaczył, że chrześcijanie muszą zawsze dążyć do pokoju, a w tę kwestię wyraźnie wpisuje się sprawa uchodźców, do której nawiązuje papież Franciszek z swoim orędziu na 51. Światowy Dzień Pokoju.
- Pokój - mówi papież - który aniołowie ogłosili pasterzom w noc Narodzenia Pańskiego, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku - zaznaczył abp Gądecki.
Zaznaczył, że wśród potrzebujących jest 22,5 mln uchodźców, którzy uciekają z powodu wojen, kryzysu żywnościowego, prześladowań czy zmian w środowisku. - Którzy opuszczają swoją ojczyznę w związku z zagrożeniem jej życia, zdrowia lub wolności. Którzy szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju, i aby je znaleźć, gotowi są ryzykować życie w podróży, która w wielu przypadkach jest długa i niebezpieczna. Gotowi są znosić trudy i cierpienia, pokonywać druty kolczaste i mury wzniesione po to, by trzymać ich z dala od tego celu - mówił przewodniczący KEP.
Dodał, że "według Biblii - łączy nas z nimi szczególna więź".
"Podstawowa różnica"
Metropolita poznański mówił też, że "rządy mają prawo do podjęcia działań przeciwko nielegalnej emigracji, przy poszanowaniu praw człowieka wszystkich obywateli".
- Należy równocześnie pamiętać o podstawowej różnicy, jaka zachodzi pomiędzy uchodźcami, którzy uciekają z kraju z przyczyn politycznych, religijnych, etnicznych lub innych form prześladowania czy wojen, a osobami, które po prostu szukają nielegalnego wejścia do kraju, i tymi, którzy wyjeżdżają tylko po to, aby polepszyć swoją sytuację materialną - wyjaśniał podczas pasterki w Poznaniu.
Abp Gądecki przywołał także słowa papieża Franciszka, który powiedział, że "danie osobom ubiegającym się o azyl, uchodźcom, migrantom i ofiarom handlu ludźmi szansy na znalezienie pokoju, którego poszukują, wymaga strategii, która połączy w sobie cztery działania: przyjmowanie, chronienie, promowanie i integrowanie".