Trwa ładowanie...
d13rteq

Abp Gądecki i rabin Schudrich odebrali Menory Dialogu

Metropolita poznański, wiceprzewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich odebrali w
Poznaniu przyznane po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Coexist
nagrody Menora Dialogu.

d13rteq
d13rteq

Jak wyjaśnił ks. Jerzy Stranz ze Stowarzyszenia Coexist, począwszy od 2007 roku nagroda będzie przyznawana co roku za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów. Ks. Stranz, zajmujący się w archidiecezji poznańskiej dialogiem międzyreligijnym podkreślił, że pierwszy raz nagrodę przyznano dwóm ludziom, którzy prócz tego, że podjęli i podejmują wiele pożytecznych działań dla dialogu miedzy reprezentowanymi przez siebie religiami, to dodatkowo są przyjaciółmi.

Menora Dialogu to odlana z brązu i posrebrzana miniatura siedmioramiennego żydowskiego świecznika oplecionego biblijnym, gorejącym krzewem. Wręczenie tych nagród było centralnym punktem programu odbywającego się w Poznaniu X Dnia Judaizmu.

Podczas uroczystości odczytano dwie laudacje, dla każdego z laureatów nagrody. W laudacji dla rabina prof. Jan Grosfeld napisał m.in.: "Podstawę przyznania nagrody Michaelowi Schudrichowi stanowi to, że jest to człowiek, który swoją misję łączy z pasją, a jednocześnie ma świadomość przeszkód zewnętrznych i wewnętrznych na jakie napotyka dzisiaj dialog".

Dziękując za nagrodę rabin Schudrich powiedział, że żyjemy w świecie, w którym, jeżeli chodzi o dialog, jest coraz lepiej, ale jeszcze nie doskonale. Dodał, że są problemy, ale - co najważniejsze - często możliwe do rozwiązania. Ważne, żeby pamiętać, że kiedy w takich sprawach człowiek nie jest do końca zadowolony, to znaczy, że jest coraz lepiej - podkreślił.

d13rteq

Autor laudacji dla abp. Gądeckiego, dr Eugeniusz Szydłowski przytoczył w niej życiorys laureata, szczegółowo opisując elementy związane z dialogiem międzyreligijnym.

Metropolita poznański dziękując za nagrodę powiedział, że skutkiem wysiłku wkładanego w dialog powinno być nie tylko poznanie religii drugiego człowieka, ale też lepsze poznanie własnej religii. Ludzie musza się wzajemnie szanować, bo nikt nie będzie w stanie pokazać nikomu żadnego błędu, jeżeli najpierw nie dostrzeże w nim dobra - mówił abp Gądecki.

Stowarzyszenie Coexist określa się jako dobrowolne, samorządne, apolityczne, zrzeszenie mające na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym.

d13rteq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13rteq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj