Trwa ładowanie...
d1fovf0
nagroda

Abp Gądecki i rabin Schudrich odebrali Menory Dialogu

Metropolita poznański, wiceprzewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich odebrali w
Poznaniu przyznane po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Coexist
nagrody Menora Dialogu.

Share
d1fovf0

Jak wyjaśnił ks. Jerzy Stranz ze Stowarzyszenia Coexist, począwszy od 2007 roku nagroda będzie przyznawana co roku za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów. Ks. Stranz, zajmujący się w archidiecezji poznańskiej dialogiem międzyreligijnym podkreślił, że pierwszy raz nagrodę przyznano dwóm ludziom, którzy prócz tego, że podjęli i podejmują wiele pożytecznych działań dla dialogu miedzy reprezentowanymi przez siebie religiami, to dodatkowo są przyjaciółmi.

Menora Dialogu to odlana z brązu i posrebrzana miniatura siedmioramiennego żydowskiego świecznika oplecionego biblijnym, gorejącym krzewem. Wręczenie tych nagród było centralnym punktem programu odbywającego się w Poznaniu X Dnia Judaizmu.

Podczas uroczystości odczytano dwie laudacje, dla każdego z laureatów nagrody. W laudacji dla rabina prof. Jan Grosfeld napisał m.in.: "Podstawę przyznania nagrody Michaelowi Schudrichowi stanowi to, że jest to człowiek, który swoją misję łączy z pasją, a jednocześnie ma świadomość przeszkód zewnętrznych i wewnętrznych na jakie napotyka dzisiaj dialog".

d1fovf0

Dziękując za nagrodę rabin Schudrich powiedział, że żyjemy w świecie, w którym, jeżeli chodzi o dialog, jest coraz lepiej, ale jeszcze nie doskonale. Dodał, że są problemy, ale - co najważniejsze - często możliwe do rozwiązania. Ważne, żeby pamiętać, że kiedy w takich sprawach człowiek nie jest do końca zadowolony, to znaczy, że jest coraz lepiej - podkreślił.

Autor laudacji dla abp. Gądeckiego, dr Eugeniusz Szydłowski przytoczył w niej życiorys laureata, szczegółowo opisując elementy związane z dialogiem międzyreligijnym.

Metropolita poznański dziękując za nagrodę powiedział, że skutkiem wysiłku wkładanego w dialog powinno być nie tylko poznanie religii drugiego człowieka, ale też lepsze poznanie własnej religii. Ludzie musza się wzajemnie szanować, bo nikt nie będzie w stanie pokazać nikomu żadnego błędu, jeżeli najpierw nie dostrzeże w nim dobra - mówił abp Gądecki.

Stowarzyszenie Coexist określa się jako dobrowolne, samorządne, apolityczne, zrzeszenie mające na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym.

d1fovf0

Podziel się opinią

Share
d1fovf0
d1fovf0
Więcej tematów