PolskaAbp Gądecki i rabin Schudrich odebrali Menory Dialogu

Abp Gądecki i rabin Schudrich odebrali Menory Dialogu

Metropolita poznański, wiceprzewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich odebrali w
Poznaniu przyznane po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Coexist
nagrody Menora Dialogu.

15.01.2007 22:05

Jak wyjaśnił ks. Jerzy Stranz ze Stowarzyszenia Coexist, począwszy od 2007 roku nagroda będzie przyznawana co roku za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów. Ks. Stranz, zajmujący się w archidiecezji poznańskiej dialogiem międzyreligijnym podkreślił, że pierwszy raz nagrodę przyznano dwóm ludziom, którzy prócz tego, że podjęli i podejmują wiele pożytecznych działań dla dialogu miedzy reprezentowanymi przez siebie religiami, to dodatkowo są przyjaciółmi.

Menora Dialogu to odlana z brązu i posrebrzana miniatura siedmioramiennego żydowskiego świecznika oplecionego biblijnym, gorejącym krzewem. Wręczenie tych nagród było centralnym punktem programu odbywającego się w Poznaniu X Dnia Judaizmu.

Podczas uroczystości odczytano dwie laudacje, dla każdego z laureatów nagrody. W laudacji dla rabina prof. Jan Grosfeld napisał m.in.: "Podstawę przyznania nagrody Michaelowi Schudrichowi stanowi to, że jest to człowiek, który swoją misję łączy z pasją, a jednocześnie ma świadomość przeszkód zewnętrznych i wewnętrznych na jakie napotyka dzisiaj dialog".

Dziękując za nagrodę rabin Schudrich powiedział, że żyjemy w świecie, w którym, jeżeli chodzi o dialog, jest coraz lepiej, ale jeszcze nie doskonale. Dodał, że są problemy, ale - co najważniejsze - często możliwe do rozwiązania. Ważne, żeby pamiętać, że kiedy w takich sprawach człowiek nie jest do końca zadowolony, to znaczy, że jest coraz lepiej - podkreślił.

Autor laudacji dla abp. Gądeckiego, dr Eugeniusz Szydłowski przytoczył w niej życiorys laureata, szczegółowo opisując elementy związane z dialogiem międzyreligijnym.

Metropolita poznański dziękując za nagrodę powiedział, że skutkiem wysiłku wkładanego w dialog powinno być nie tylko poznanie religii drugiego człowieka, ale też lepsze poznanie własnej religii. Ludzie musza się wzajemnie szanować, bo nikt nie będzie w stanie pokazać nikomu żadnego błędu, jeżeli najpierw nie dostrzeże w nim dobra - mówił abp Gądecki.

Stowarzyszenie Coexist określa się jako dobrowolne, samorządne, apolityczne, zrzeszenie mające na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym.

Źródło artykułu:PAP
nagrodadialogreligia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)